-1 C
Скопје

Канада нарача најмногу вакцини по глава на жители во споредба со било која друга земја

Канада нарача најмалку 194 милиони дози вакцини против коронавирус, и уште 414 милиони за своите жители иако популацијата брои околу 38 милиони, пишува Гардијан.

Канада најави дека се склучени договори со компаниите Модерна, Фајзер, Новавакс, Џонсон и Џонсон, Санофи и ГСК, Аста Зенека и Медикаго.

Вакцините ќе ги дистрибуираат бесплатно, но мала е веројатноста дека ќе купат вакцини од сите компании.

Канадските власти не дадоа прецизна временска рамка за испорака на вакцината, но дека тоа би требало да се случи на почетокот на 2021 година.

Канадскиот премиер Џастин Трудо рекол дека производителите најверојатно прво ќе обезбедат доволна доза на вакцини за своите земји.

„Државите како САД, Германија и Велика Британија имаат домашни фармацевтски капацитети, заради што очигледно прво ќе дадат предност на своите граѓани, рече Трудо.

Прочитајте и...  Ги измируваше Србите со соседните народи, денеска е Свети Сава, архиепископ Српски

Канада најави договор со Модерна веќе на 5 август, додека ЕУ потпиша договор со оваа компанија за снабдување со вакцини дури во вторникот.

Бидејќи ќе има повеќе од доволно дози на вакцини, Канада би можела одредени дози да ги донира на држави на кои тоа им е потребно, пиша неодамна Си-Би-Ес повикувајќи се на три извори кои се добро познати со тоа прашање.

Канада би можела да ги донира додатните дози од вакцините преку Ковакс, кој го подржува СЗО, рече извор од канадските власти за Ројтерс.

Турција купува 50 милиони дози кинеска вакцина против Ковид-19

Поврзани вести

ВИДЕО: И покрај строгите епидемиолошки мерки со црковни ѕвона и пред илјадници луѓе, Вучиќ го откри споменикот на Стефан Немања во Белград

Слободен печат

Трајанов: Попишувачите да бидат вакцинирани

Слободен печат

Заев најави изборен српски јазик во училиштата, Ковачев посакува бугарски со иронична честитка

Слободен печат

Недолични фотографии повторно кружат на интернет: „Јавна соба“ стана јавен срам

Како успеа Израел да обезбеди повеќе вакцини отколку што е потребно?

И.И.

Со години боледуваше од Кронова болест, почина пејачот Игор Пармаковски

Слободен печат

Остави Коментар