20.8 C
Скопје

КАНАДА НАЈДОБРА ЗА ЖИВОТ ВО 2021 година: Меѓу првите десет дури пет европски земја

Канада е избрана за најдобра земја во живот за светот во 2021 година, а земјите се категоризирани и избрани според степенот на подвижност, моќ, општествено одговорен бизнис, положба на жените, расна еднаквост, пренесува „U.S. News and World Report“.

На ранг-листата „Најдобри земји за 2021 година“ анкетирани се вкупно 17.326 лица од 36 земји во четири региони – Америка, Азија, Европа и Блискиот исток и Африка, така што 78 земји се рангирани на светската сцена.

Канада, исто така, се рангираше на првото место според квалитетот на животот и социјалната цел. Има добар пазар на труд, се грижи за човековите права и се залага за социјална правда, се смета за некорумпирана и ги почитува правата на сопственост.

Канада доби најголемо признание во областите на образование, квалитетно пензионирање, животна средина и здрав живот.

Исто така, го зазеде првото место кога станува збор за општествено одговорниот бизнис, второто место за расна еднаквост и шестото место за претприемништвото.

Извештајот се следи и објавува секоја година, а за 2020 година е избрана Швајцарија.

Според објавената листа за оваа година, покрај Канада се наоѓаат и Јапонија, Германија, Швајцарија, Австралија, САД, Нов Зеланд, Велика Британија, Шведска и Холандија.

Поврзани вести

Баран од Интерпол за убиство на полицајци: Разбојник од Албанија извадил македонски пасош со украден идентитет

Слободен печат

Бајден: ,,Кралицата ме потсети на мојата мајка“

Слободен Печат

На инфективните оддели се лекуваат 99 пациенти со ковид-19

Слободен печат

Тешко повреден пешак во Скопје

Слободен печат

Двајца повредени во сообраќајка под скопско Кале

Слободен печат

Столтенберг: Членството на Северна Македонија и Црна Гора е доказ дека вратите на НАТО се отворени

Слободен печат

Остави Коментар