Канада ќе ја држи затворена границата со САД најмалку до 21 октомври

Канадската федерална Влада ќе го продолжи затворањето на канадско-американската копнена граница за уште 30 дена, до 21 октомври, јави Си-Би-Ес Њуз.

Извор запознат со ситуацијата, кој разговарал со медиумот под услов да не бидат именувани, рече дека Канаѓаните треба да очекуваат границата да остане затворена подолго време.

Тој додал дека федералната Влада чека да види докази дека пандемијата со Ковид-19 во САД се управува ефикасно пред Владата да размисли за отворање за сите патувања меѓу двете земји.

Границата е затворена со месеци за небитни патувања. 

Прочитајте и...  Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Прочитај повеќе

Промоција на индексот на бирократија

Слободен печат

Променливо облачно и врнежливо време

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Србинка со новороденче заврши во притвор- била шеф на балканска наркобанда во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

САД ќе ја затворат амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

Слободен печат

Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Маријана Митровска

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Слободен печат

Итна седница на Совет на безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

„Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

Слободен печат