Канада испраќа модерни оклопни возила во Украина

Првите четири од 50 оклопни возила што се градат во фабриката на „General Dynamics Land Systems“ во Лондон, Онтарио, треба да бидат испорачани во Украина.

Ова соопштение беше објавено за време на настан на кој присуствуваа канадски владини претставници, директори на „GDLS“ и вработени.

Возилата, дел од пошироката заложба преземена минатиот септември, вклучуваат оклопни борбени возила за поддршка со варијанта на брза помош дизајнирани да помогнат во медицинската евакуација од борбените зони.

Премиерот Џастин Трудо најави пакет помош од 650 милиони долари за Украина, кој ги вклучува овие 50 нови воени возила, покрај 39-те кои претходно беа испорачани во 2022 година.

Министерот за одбрана Бил Блер посочи дека 10 возила ќе бидат испорачани до лето, а останатите 40 ќе следат потоа.

Овие современи борбени возила со варијанта на брза помош прво ќе пристигнат во Германија за обука пред да бидат распоредени во Украина до есен.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот