Канада и Финска во финалето на хокеарскиот Мундијал

Хокеарите на Канада ќе играат во финалето на Светското првенство 2019 што се одржува во Словачка. Тие вечерва во второто полуфинале ја совладаа Чешка со 5:1. По третини: 1:0, 2:0 и 2:1.

Стрелци на головите за Канада беа Марк Стоун, Дарнел Нерс, Пјер-Лук Дубоа, Кајл Терис и Том Шабо. Единствениот погодок за Чешка беше дело на Томаш Зохорна.

Во финалето, Канада ќе игра со Финска, додека Чешка во меч за бронзата ќе игра со Русија. Дуелите за медалите се закажани за утре.

Прочитајте и...  Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Германецот му верува на Михајловски: Дисингер верен на Вардар!

Слободен печат

Шеста рунда, нема заразени во Премиер лигата

Слободен печат

Адеми блеска во дресот на Динамо Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

Унгарски борач прележа коронавирус, па почина откако се врати на тренинг!

Слободен печат

Вернер се посрамоти пред „трансферот“ во Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Санчо парично казнет поради шишање без маска (ФОТО)

Слободен печат

Баварски час по фудбал во Леверкузен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мојсов останува во редовите на АЕК Ларнака

Слободен печат

На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Слободен печат

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат