Кампацо си замина од Далас, пристигнува Кемба Вокер

Фото: EPA-EFE/Fernando Bizerra

Екипата на Далас Маверикс направи промена во составот и се ослободи од Факундо Кампацо кој не ги оправда очекувањата.

Кампацо си заминува од Далас после само осум натпревари и сега како слободен агент ќе си бара нов клуб. Очекувањата се да се врати во Евролигата.

На местото на Кампацо Далас ќе го доведе Кемба Вокер. Вокер минатата сезона беше дел од Њујорк Никс, а од стартот на новата сезона беше во потрага по нов ангажман. Кампацо во Далас оствари просек од 1.3 поени и 1.1 асистенции за 6.5 минути поминати на теренот.

Кемба Вокер за Њујорк минатата сезона настапи на 37 натпревари и оствари просек од 11.6 поени и 3.5 поени по натпревар.

Видео на денот