Камионџија од Бања Лука е осуден на 11 години затвор: Се обидел да прошверцува речиси 100 килограми кокаин во Велика Британија

Возач на камион од Бања Лука, кој пробал да прошверцува речиси 100 килограми кокаин во Велика Британија, е осуден на 11 години затвор.

Миодраг Ивановиќ бил запрен од страна на граничните сили на 6 септември на контрола на товарот во Довер, откако пристигнал со траект од Франција, пренесува Српскаинфо.

Полицајците во координација со Националната агенција за борба против криминал (НЦА), го пребарале камионот на 45-годишникот и отвориле сомнителна палета кутии од која истекло бел прав.

Во камионот имало вкупно 94 килограми кокаин, чија улична вредност изнесува 7,5 милиони фунти. На кутиите со дрога имало ДНК на Ивановиќ и тој го признал обидот за криумчарење.

Камионџијата од Бања Лука вчера бил осуден на 11 години затвор во судот во  Кантербури, јавуваат британските медиуми.

 

Видео на денот