Камерите низ градот ги користела УБК, вели Спасовски

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски откри за јавноста дека камерите поставени на крстосниците, до 2017 година го користела УБК за видео надзор, а не за казнување на сообраќајни прекршоци.

-Стотиците камери низ градот Скопје воопшто не служат за санкционирање на несовесните возачи како што тврдеше поранешната власт, туку до 2017 година се употребуваа исклучиво од Управата за безбедност и контраразузнавање, а не од Јавната безбедност. Потоа создадовме правна рамка, и сега системот е под контрола на Јавната безбедност, сепак тој систем треба да се надогради. Мојата цел и заложба е да направиме сериозен систем, којшто ќе вклучува и камери за сообраќајни прекршоци, на тој  начин ќе го избегнеме човечкиот фактор, селективноста, секој ќе знае дека треба да си ја плати казната  – откри во „Само Интервју“ на телевизија „Канал 5“ министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

Прочитајте и...  Фазлиу: Наша визија е да имаме култура за сите

Прочитај повеќе

Директорите на националните телевизии бараат кабелските оператори да го почитуваат законот, и очекуваат оставка од Трајчевски

Загинаа 24 лица откако автобус се преврте во река во Индија

НЕМА СКРИНИГ ЗА СИТЕ: 16.000 новороденчиња оставени на ризик да имаат болест која ќе им предизвика трајни оштетувања на мозокот

Ердоган: Турција до крајот на февруари ќе ги потисне сириските сили од Идлиб

Слободен печат

Најновата шестоседна жичница на Попова Шапка почна со работа

Слободен печат

Ангеловска на средба со бизнис-заедницата во Свети Николе: 6,7 милијарди денари во буџетот за поддршка на приватниот сектор

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Русковска до Мицкоски: Доколку било кој има замерка на моето постапување тоа треба да го пријави

Слободен печат

Русковска: За евентуални докази за „27 април“, ќе одлучи судот

Горан Наумовски

Во Грција потврден првиот случај: Жена заразена со коронавирус

МИА Агенција

Во Венецуела запленет еден тон кокаин, уапсени црногорски државјани

Слободен печат

Родната Струмица ја одбележа 16-годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски

Слободен печат

Дачиќ во Кина изрази солидарност за борбата со „демонската“ болест

МИА Агенција