Калин обезбеди 1/8 финале на турнирот во Тулуз

фото: instagram.com/kalin_ivanovskii/

Најдобриот македонски тенисер со победа од 2:0 против домашниот тенисер, Иншаусп лесно се пласираше во осминафиналето на турнирот кој се одржува во Тулуз.

Калин игра во добра во форма во последниот период и бележи константен напредок на АТП листата, на последната листа направи скок од две позиции. Токму затоа и пред натпреварот ја имаше улогата на фаворит.

На теренот Калин лесно се справи со противникот и првиот сет го доби со 6:2, а вториот 6:4, па така обезбеди пласман во следното коло.

Противник на Ивановски во осминафиналето ќе биде Венделкен кој е 614. тенисер на АТП листата. Според ранкингот, Калин е трет носител на овој турнир.

Калин Ивановски без финале на турнирот во Франција

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот