Калин Ивановски со победа го започна турнирот во Тунис

Калин Ивановски, најдобро рангираниот македонски тенисер на АТП/фото: instagram.com/kalin_ivanovskii

Maкедонскиот тенисер Калин Ивановски со победа го започна ИТФ фјучерс турнирот во Монастаир, Тунис.

Калин во првото коло беше убедлив против Лукас Павловиќ од Словачка победувајќи со 2:0 во сетови (6:4 и 6:2). Моментот на одлука во првиот сет се случи во десеттиот гем кога Ивановски по вторпат го одзеде сервисот на противникот и поведе со 1:0.

Во вториот сет Македонецот стигна до два брејка и заслужено се пласираше во осминафиналето. Противник на Ивановски во второто коло ќе биде Адам Мундир од Мароко, тенисер кој е 688. место на АТП листата.

Видео на денот