Калин Ивановски без финале на турнирот во Франција

фото: instagram.com/kalin_ivanovskii/

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски не успеа да се пласира во финалето на турнирот во Поатје, Франција.

Денеска во полуфиналниот меч Ивановски загуби со резултат 0:2 во сетови 2:6 и 6:7 (8) од Французинот Саша Гејмар Вајенбург.

Нашиот тенисер до полуфиналето успеа да оствари три победи против Чехот М. Доналд (2:0) и Французите А. Реко (2:1) и Т. Ламасин (2:0).

Гејмар Вајенбург во финалето ќе игра против еден од своите сонародници, Антоан Хоанг или Антаон Гибодо.

Ивановски моментно се наоѓа на 477 место на АТП листата со 84 поени.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот