7 C
Скопје

Калифорниската сорта е позаразна и поотпорна на вакцини

Научници во Калифорнија изолираа локална сорта на коронавирусот, за која се убедени дека е позаразна од претходните, а не се исклучува ни можноста дека е поотпорна на актуелните вакцини.

Варијантите Б.1.427 и Б.1.429 првпат се појавиле во Калифорнија пред речиси една година, но останале речиси незабележани се до оваа зима, кога почнале се шират со забрзано темпо. Со анализа на 2.172 примероци собрани од септември до јануари било утврдено дека оваа сорта речиси ја немало пред пет месеци, а сега е доминантна во Калифорнија, со темпо на удвојување на случаите на секои 18 дена.

Весникот „Њујорк тајмс“ пишува дека заразените лица од оваа варијанта имале во носот и во грлото двојно поголема концентрација на вируси отколку оние заразени со другите видови на коронавирусот. Експерти за весникот „Лос Анџелес тајмс“ го толкуваат овој податок како способност на вирусот побрзо да се размножува, со што станува и позаразен. Затоа и калифорниската сорта сега е издвоена во категоријата „загрижувачка“, заедно со британската, јужноафриканската и бразилската.

Прочитајте и...  СПМ со осуда за притисоци, вознемирување и мобинг на нивните колеги

– Ѓаволот веќе е тука. Би сакал да е поинаку, но наука си е наука – коментира авторот на новата студија, вирологот Чарлс Чиу од Универзитетот Калифорнија во Сан Франциско.

Понатамошни истражувања во лабораторија покажале дека антителата создадени кај вакцинирани лица биле помалку способни да ја неутрализираат калифорниската сорта на коронавирусот во споредба со другите варијанти. Од друга страна, оваа сорта не била толку отпорна на вакцините во споредба со јужноафриканската. Кај вакцинирани лица биле создадени шестпати помалку антитела за јужноафриканската сорта, а двапати помалку антитела за калифорниската, во споредба со претходните варијанти што беа доминантни во времето на клинички тестирања на вакцините.

Научници што не биле директно вклучени во истражувањата сметаат дека калифорниската сорта на коронавирусот не би требало да предизвикува загриженост како за другите мутации.

Прочитајте и...  Борис Новковиќ стана татко по четврти пат: Среќен сум, сè помина добро

Епидемиологот Вилијам Ханејџ од Факултетот за јавно здравство на бостонскиот универзитет Харвард укажува дека оваа сорта останала локална и не се проширила ниту низ САД ниту низ светот како на пример британската. Резултати од неодамнешно истражување покажуваат дека британската варијанта Б.1.17 е за 45 проценти позаразна во споредба со претходните сорти на коронавирусот во САД, а новата студија укажува дека калифорниската е 24 отсто позаразна од претходните.

Поврзани вести

ФОТО | Седа коса, а таа непрепознатлива: Погледнете каква промена претрпе убавата Белучи за новата улога

Слободен печат

Реченици кои треба да ги избегнувате на интервју за работа

Слободен печат

Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Слободен печат

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Слободен печат

Поради неа луѓето се самоубивале: Ова е најтажната песна во Југославија која Тито лично ја забранил

Слободен печат

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

Остави Коментар