Калифорнија: Една жртва и пет повредени откако напаѓач отворил оган во автобус

Засега не се соопштени мотивите за нападот.

Една жена е убиена, а пет лица се повредени откако неименуван напаѓач отворил оган во автобус во Калифорнија.

Возачот на автобусот успеал да запре и да го отстрани осомничениот од автобусот без неговото огнено оружје. Полицискиот службеник Брајан Пенингс пред новинарите изјави дека потоа возачот застанал на првата бензинска пумпа, а во меѓувреме осомничениот бил приведен.

– Ние сме многу благодарни што возачот на автобусот толку брзо реагираше – истакна Пенингс.

Засега не се соопштени мотивите за нападот.

Автобусот превезувал околу 40 патници од Лос Анџелес до Сан Франциско.

Прочитајте и...  Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат