6.8 C
Скопје

Калед Мешал избран за шеф на канцеларијата на Хамас во дијаспората

Поранешниот лидер на Хамас, Халед Мешал е избран за шеф на канцеларијата на палестинска исламистичка група во дијаспората, соопшти денеска портпарол на Хамас.

Мешал (64), кој преживеа израелски обид за атентат во 1997 година, беше шеф на политичкото биро до 2017 година, кога беше заменет од Исмаил Ханиех (59) со седиште во Газа.

Иако базата на моќта на Хамас е во Газа, која ја контролира од 2007 година, движењето има многу следбеници меѓу бегалците и други луѓе на Блискиот исток и други области.

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар