Калајџиев: Судството мора да пресече по право, а не по политика - Слободен печат

Калајџиев: Судството мора да пресече по право, а не по политика

Судството треба да престане да чека одлуки од политиката, но како што гледам и колку ја сфаќам работата се чека практично донесување на овој закон кој би ја решил демек судбината на СЈО, но особено како демек да го реши спорното прашање за тоа дали обвиненијата подигнати по 18 месеци од преземањето на бомбите може да продолжат и мислам дека тоа е погрешно, нагласи Гордан Качајџиев, претседател на Хелсиншки комитет за човекови права одговарајќи на новинарско прашање за правниот вакуум во врска со статусот на СЈО.

-Правниот систем е поделен. Од една страна Врховниот суд, а од друга Министерството за правда, СЈО и странските амбасади. Проблемот со рокот на Обвинителството треба да се решава со принципи, а не со навивање, рече Калајџиев.

Тој изјави дека судството мора да пресече по право, а не по политика.

– Судството мора да пресече по право, а не по политика. Судиите се ставени меѓу чеканот и наковалната. Државата не може да си игра со судбината на обвинетите, во смисла дека може еднаш да прекине да ги гони, а потоа со нов закон да продолжи со кривичниот прогон, рече Калајџиев.

Прочитај повеќе

Стотици мигранти влегоа во Мексико, следна дестинација – САД

Слободен Печат

ПОЛСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ ИЗГЛАСАА: Судиите кои ќе ги критикуваат одлуките на власта може да останат без работа

Слободен Печат

Иванка починала во САД, се собираат средства да ја погребаат во Штип

Слободен печат

Нови проблеми за Фолксваген: Возачите од Европа бараат отштета поради скандалот со издувните гасови

Слободен Печат

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени – постои реална закана за опстанокот на човештвото

Слободен Печат

Стејт департментот ги предупреди граѓаните кои патуваат за Кина

Слободен печат

Остави Коментар

two × 1 =

Прочитај повеќе

Вучиќ: Србите и Хрватите ќе имаат подобри односи во иднина

Слободен печат

Земјотрес почуствуван во Ресен

Слободен печат

Дескоска: Предметите на СЈО се камен на сопнување околу Законот за ЈО

Слободен Печат

Мајк Пенс го посети Ѕидот на плачот во Ерусалим

Слободен Печат

Одбележани 57 години од Елисејскиот договор во Скопје

Слободен печат

Парите од традиционалната обиколка за Водици во Бардовци дадени за лекување на малиот Ангел

Слободен Печат