Какви санкции го чекаат Путин доколку ја нападне Украина?

путин конфликт русија-украина
Владимир Путин / Колаж: Слободен печат. - Иван Самарџиев

Соединетите Американски Држави и Велика Британија соопштија дека ќе размислат за воведување санкции лично против рускиот претседател Владимир Путин доколку Русија ја нападне Украина. Ројтерс известува за тоа какви би можеле да бидат таквите санкции.

Прекин на односите?

Санкциите против поединци обично вклучуваат мерки како што се замрзнување на имотот во странство и забрани за патување. Воведувањето на такви мерки против Путин, Москва веројатно би ги сметала за многу непријателски. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во средата изјави дека тоа ќе биде „политички деструктивно“, а претходно рече дека тоа ќе одговара на прекинот на дипломатските односи со Москва.

Во главно симболични?

Меѓутоа, во пракса, тоа можеби нема да промени многу. Портпаролот на Кремљ рече дека санкциите навистина нема да му наштетат на Путин. Тој рече дека имотот на Путин е во Русија и затоа е недостапен. Неговата плата е во банката „Росија“, која веќе е под санкции, додаде тој.

Имотот на Путин

Како и некои други руски функционери, Путин е обврзан со закон да го открие износот на неговиот приход и имот. Според последните официјално објавени податоци, Путин во 2020 година заработил 126.175 американски долари. Поседува стан од 77 квадрати, два автомобили ГАЗ М21, Лада Нива и приколка. Има и гаража од 18 квадрати и стан од 153,7 квадрати.

Дали е тоа сè?

Најгласниот домашен критичар на Путин, Алексеј Навални, кој е во затвор, тврди дека Путин има многу повеќе и дека поседува луксузна палата во близина на брегот на Црното Море, но Кремљ ги негираше таквите наоди. Критичарите на Путин велат дека неговото богатство го чуваат лојални руски бизнисмени, што Кремљ исто така го негира.

Како Путин ја држи Европа во рака

Видео на денот