Какви пораки носи Меркел на денешната посета на Белград?

Германската канцеларка Ангела Меркел / EPA-EFE/CLEMENS BILAN / POOL

Оваа недела, пред изборите во Германија, канцеларката Ангела Меркел во заминување ќе го посети Западен Балкан. Таа денес e во посета наџ Србија, а потоа го продолжува своето патување во Тирана, каде ќе разговара со регионалните лидери. Според аналитичарите, доаѓањето на Меркел уште еднаш ќе докаже колку овој регион е важен за Германија.

Изборите на 26 септември ќе бидат многу важни, не само затоа што ќе го означат крајот на мандатот на еден од водечките политичари во Европа по 16 години, туку и затоа што тие можат да донесат голема политичка неизвесност во Германија.

Најавувајќи ја посетата на германската канцеларка, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека по тој повод ќе се разговара за „германското гледиште за Балканот“. Претходно оваа недела, портпаролката на германската влада Мартина Фиц објави дека разговорите меѓу двајцата државници ќе се фокусираат на билатералните односи, економските и политичките односи и прашања од европска перспектива, пишува Еуроњус.

Според аналитичарите, може да се очекува Ангела Меркел да каже дека Германија нема да ја смени својата политика кон овој регион.

Програмата на посетата, која беше објавена, планира да ја пречека германската канцеларка на аеродром, потоа официјален прием пред Палатата на Србија, проследен со билатерални разговори. По средбата се планирани изјави за медиумите на Ангела Меркел и Александар Вучиќ. Канцеларката Меркел последен пат го посети Белград во јули 2015 година.

Западен Балкан „во наследство“

Пристигнувањето на Ангела Меркел во Белград и нејзината средба со претседателот Александар Вучиќ, а еден ден подоцна во Тирана со премиерите на Западен Балкан, дипломатот Зоран Миливојевиќ ја оценува намерата на канцеларката да го остави Западен Балкан „наследство“ на нејзиниот наследник на крајот на нејзиниот мандат и политичката кариера.

“Не е случајно што таа ќе биде во Белград одделно, а потоа и во Тирана со другите. Ова се сосема јасни пораки дека Германија има интерес во оваа област”, изјави Миливојевиќ за Танјуг.

Тој проценува дека Меркел ќе каже дека Германија не ја менува својата политика кога станува збор за овој регион и дека Берлинскиот процес останува на сила како механизам за приближување кон ЕУ.

Како што претходно изјави Милена Лазаревиќ од Центарот за европски политики за Еуроњус Србија, таквата посета може да биде показател за искрената желба на германската канцеларка во заминување да го заврши своето „наследство“ во регионот во однос на поддршката на регионалната соработка и напредокот кон европската Унија, особено со оглед на тековната иницијатива за воспоставување и развој на Заедничкиот регионален пазар.

„Имајќи предвид дека билатералните проблеми и понатаму се пречка за понатамошна интеграција на регионот, може да се очекува посилен акцент на нивното решавање“, рече таа.

Дојче веле пишува, повикувајќи се на дипломатски извори од Берлин, дека иницијатор на патувањето на Ангела Меркел на Западен Балкан бил германскиот амбасадор во Пекинг, Јан Хакер, кој неодамна почина ненадејно.

Се посочува дека Хакер бил најблискиот советник на канцеларката за надворешна и безбедносна политика до крајот на јули и дека тој имал одлучувачко влијание врз германската политика кон Западен Балкан.

Државниот министер за Европа во Министерството за надворешни работи, Мајкл Рот, на Твитер напиша дека особено се залага за перспективата на ЕУ за Западен Балкан.

Што по истекот на мандатот на Ангела Меркел?

А што треба да очекува Балканот од наследникот на Ангела Меркел? Според аналитичарите, не големи промени.

Трката за наследничка на Ангела Меркел во моментов се состои од тројца кандидати. Армин Лашет ќе биде пред ЦДУ / ЦСУ на изборите во септември, Аналена Бербок пред Партијата на зелените и Олаф Шолц како член на партијата СПД.

На почетокот на кампањата, Армин Лашет, наследникот на канцеларката во Конзервативната партија, се чинеше дека е речиси сигурен избор за следниот канцелар. Меѓутоа, ситуацијата, како што покажуваат анкетите, во моментов е сосема поинаква.

 

Извор: Блиц

Видео на денот