КАКВА ЧЕСТ: Федерер на монети од 20 и 50 франци

Швајцарија одлучи да на специјален начин да му се оддолжи на еден од најдобрите спортисти во историјата, Роже Федерер.

Од 23 декември годинава ќе биде пуштена сребрена монета од 20 швајцарски франци со ликот на Федерер, додека во мај идната година треба да се појави златник од 50 франци исто така со ликот на тенисерот.


Федерер кој во кариерата има освоено 20 грен слем турнири, ќе биде првиот Швајцарец кој добива ваква чест.

„ Покрај многуте остварени рекорди, вклучувајќи го и рекордниот број освоени грен слем турнири, Роже е активен и во химанитарните активности во Африка и е првиот Швајцарец кој е амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ“, стои во соопштението.

Прочитајте и...  Повторно на теренот: Млада кошаркарка посилна од леукемијата

Прочитај повеќе

„Дијамантот“ блеска во Наполи: Уште повисоки оценки за Елмас!

Слободен печат

„Романтичарите“ против Македонија ЃП, Пелистер, Шкендија..!

Слободен печат

Шенгелија три години во редовите на ЦСКА Москва

Слободен печат

Реал Мадрид е решен да го продаде напаѓачот Јовиќ

Слободен печат

Металург со подготовки за домашните натпреварувања и Лига Европа

Слободен печат

Испаѓаат од лигата, а продаваат играч за 55 милиони евра!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Солскјер: Погба? Се надевам дека ќе останат најдобрите!

Слободен печат

Македонската ракометарка Ливриниќ позитивна на коронавирус

Слободен печат

Премиер лигата: Дали шампионот Ливерпул ќе го надмине рекордот на Сити?

Слободен печат

Суарез го испрати Еспањол во втората лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Аталанта е неверојатна, петта победа во петтиот натпревар во паузата

Слободен печат

Ливерпул продолжува во шампионски ритам, Сити го растури Њукасл и постави неверојатен рекорд

Слободен печат