4 C
Скопје

Каков трансфер на Леброн, го откачи долгогодишниот спонзор и потпиша за најлутиот ривал

По 17 години одлична соработка, кошаркарот на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс повеќе нема да биде заштитно лице на најпознатиот газиран пијалот на светот, Кока-Кола.

Џејмс одлучи да не ја продолжи соработката со Кока-Кола и да потпише за најголемиот конкурент, Пепси за кого ќе го рекламира  „Mountain Dew“ , прененсува ЕСПН.
Според американските медиуми, Леброн Џејмс ќе биде главен промотор на популарниот пијалок кој во 2015 година стана еден од главните спонзори на НБА лигата.

Џејмс и Кока-Кола ја завршија соработката која започна во 2003 година и тоа пред да стапне на НБА паркетите. Но, неговиот договор со Кока-Кола истече минатата година и двете страни не успеаја да најдат заеднички јазик за нова соработка по што Џејмс брзо се договори со Пепси за да биде главен промотор на пијалокот Геторејд.

Прочитајте и...  Барсагејт: Бартомеу пуштен од притвор

Поврзани вести

ВИДЕО: Кој може да го запре Сити, „граѓаните“ сè поблиску до светскиот рекорд!

Слободен печат

ВИДЕО: „Старата дама“ ја продолжи шампионската трка со миланските ривали!

Слободен печат

Лига Европа: Еурофарм Пелистер во осминафиналето против Магдебург

Слободен печат

Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Слободен печат

Дупјачанец: Жалам што не победивме, заморот во овој момент е оправдан!

Слободен печат

Лига Европа: Металург во последните секунди до реми со Адемар Леон!

Слободен печат

Остави Коментар