Каков пресврт! Мбапе сака веднаш да го напушти ПСЖ, познат е планот на Реал Мадрид

фото: EPA-EFE/Abedin Taherkenareh

Францускиот фудбалер Килијан Мбапе долго време се поврзува со трансфер во Реал Мадрид. И покрај тоа што го продолжи договорот со ПСЖ, можно е во блиска иднина да го облече дресот на „кралскиот“ клуб.

Доста силно одекна веста од Франција дека 24-годишниот Мбапе, напаѓачот на ПСЖ, одбил да го активира договорот за уште една сезона. Ова за многумина е изненадување ако се знае дека тој доби рекордна сума за верноста кон клубот и потпишувањето на договорот. Така преку ноќ дојде до пресврт…

Да потсетиме, Мбапе го одби Реал во летото 2022 година и потпиша нов тригодишен договор со ПСЖ, чија вредност се проценува на рекордни 206 милиони евра! Според споменатата опција во договорот значи дека тој автоматски останува до летото 2025 година со париските „светци“.

фото: EPA-EFE/Yoan Valat

Доколку се точни информациите дека Мбапе не сака да ја активира опцијата до почетокот на јули годинава, тоа значи дека тој би можел бесплатно да си замине од ПСЖ во летото 2024 година.

Времето ќе покаже дали челниците на ПСЖ сепак ќе се решат да го продадат, за барем малку да ја „санираат штетата“ и да се ослободат од играчот кој сепак сака да го напушти клубот. Но, ситуацијата преку ноќ стана сложена бидејќи Нејмар и Меси најавија заминување од ПСЖ.

Тиражниот шпански весник „АС“ пренесува приказна од извор од Реал Мадрид дека шпанскиот клуб одлучил дека не сака да плати ниту евро за Мбапе, што јасно покажува дека ја следат ситуацијата и трпеливо чекаат да стане слободен играч…Бидејќи одамна е познато дека Мбапе сака да игра за Реал, каде што играше и неговиот идол Зинедин Зидан.

Килијан Мбапе ќе биде главна цел на Реал Мадрид во 2024 година

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот