КАКОВ ЛУДАК: Фудбалер избега од самоизолација и пијан возеше возило за голф низ Сиднеј

Фудбалерот на Велингтон феникс, Тим Пејн го очекува казна откако избега од самоизолација во која беше поради пандемијата со коронавирусот и во пијана состојба управуваше со возило за голф по улиците на Сиднеј.

Друштво му правеше соиграчот Оливер Сеил кого исто така го очекува драконска казна поради бегството од самоизолација.

– Многу ми е жал и неверојатно многу ми е незгодно поради тоа што го направив – рече Пејн во разговорот за новозеландското радио Спорт.

твитер

Фудбалерите на екипата од Нов Зеланд беа во изолација во Сиднеј бидејќи се надеваа дека за кратко време ќе продолжеше првенството во австралиската А-Лига.

Според полицискиот извештај, Пејн и Сеил, со возилото за голф поминале повеќе од пет километри.

Прочитајте и...  Кривична против двајца делчевци кои место да седат во самоизолација си шетале

– Направив нешто со кое не сум горд и свесен сум дека ме очекува казна – додаде Пејн кој има и 17 настапи за репрезентацијата на Нов Зеланд.

„Доколку се утврди дека имало било каков прекршок, ФИФА ќе реагира во склад со кодексот на однесување“, објави Австралиската фудбалска федерација.

Прочитај повеќе

Боксерите Љама и Јанески конечно се вратија во Скопје

Слободен печат

Крај на фудбалот каков што го знаеме, само пет екипи ќе ја „преживеат“ кризата

Слободен печат

Наместо во карантин, Систо возеше 27 часа до Копенхаген

Слободен печат

Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски

Слободен печат

Хрватски ватерполист ја насмеа и одушеви јавноста од изолација! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најстариот селектор и уште 400 вработени добија откази поради пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Победија на сите 27 натпревари, но залудно! (ФОТО)

Слободен печат

Почина голема фудбалска надеж на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус

Слободен печат

Чеферин: Ќе ја загубиме сезоната доколку нема фудбал до крајот на јуни!

Слободен печат

Џеко ќе добие сериозна конкуренција во нападот на Рома?

Слободен печат

Кристијано Роналдо се откажува од 3,8 милиони евра!

Слободен печат