Како за 5 секунди да проверите дали месото е свежо и квалитетно

Ако не сте сигурни дали месото што сте го купиле е свежо, еве неколку проверени совети со кои ќе избегнете евентуални грешки при бирање месо.

„Иако многу луѓе мислат дека маснотијата не е здрава, таа на месото му дава арома. Квалитетното месо би требало да има бели ленти“, објаснува Елизабет Розик од Земјоделскиот центар во Германија.

Таа додава дека кога купувате спакувано месо треба да внимавате во него да нема вода. „Ако месото стои во крвава вода, тоа значи дека е старо“, нагласува Розик.

Во зависност од видот на месото, секое има идеална боја. Телешкото треба да биде светло, но не бело, а истото важи и за месото на живината. Говедското треба да биде црвено, но не премногу темно. Доброто свинско е бледорозево. Сивкастите нијанси треба да ги избегнувате.

Прочитајте и...  Ричард Гир: За мојот успех заслужна е најмоќната сила на Универзумот

Розик открила и наједноставен начин за да проверите дали спакуваното месо е уште свежо. Кога ќе го притиснете со прст, мора брзо да се врати во првобитната состојба и во него не треба да остане никакво вдлабнување.

Прочитај повеќе

Витни Хјустон почина пред 8 години, а нејзината смрт сè уште е мистерија: Песните сами ќе ви објаснат и ќе сфатите каде сум

Слободен печат

Во колку часот сте родени? Часот на раѓање ќе ви открие каква личност сте или каква е личноста која ви се допаѓа

Слободен печат

Тања Савиќ очајна откако маж ѝ ги однесе децата во Австралија без нејзино знаење: Пет дена не сум ги слушнала синовите

Слободен печат

Најубавите мисли од Моника Белучи: Не треба да ги мразите луѓето кои ви завидуваат, тие признаваат дека сте подобри

Слободен печат

Дива свиња на нудист му го украла лаптопот, па гол ја бркал по излетничкото место (ФОТО)

Слободен печат

Андрија Милошевиќ не е само шегаџија: Ја покажа и својата романтична страна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Коронавирус: Зошто луѓето веќе не се толку загрижени за смртните случаи и за бројот на заболени?

Слободен Печат

Ричард Гир: За мојот успех заслужна е најмоќната сила на Универзумот

Слободен печат

Докторите ги советуваат жените да ја јадат оваа салата!

Васко Спасоски

Сајмон Кауел завршил во болница: Паднал од електричен велосипед и си го повредил грбот

Слободен печат

Кој е за чаша боза? Пијалак што го обожавале и нашите предци (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Водителката Николина Пишек доживеала хорор на Брач: Ја избркале од вилата, ја навредувале и ја ограбиле!

Слободен печат