1 C
Скопје

Како успеа Израел да обезбеди повеќе вакцини отколку што е потребно?

Кон крајот на минатата година, Израел влезе во жестока конкуренција со многу помоќни земји или организации за да обезбеди доволно вакцини против коронавирусот за својата популација. Сега е меѓу земјите со најбрза и најефикасна програма за вакцинирање и ќе има повеќе дози вакцини отколку што може да користи, пишува Фајненшл тајмс.

Од друга страна, земјите на ЕУ, вклучувајќи ја и Северна Македонија, Хрватска, Босна и Херцеговина и Косово имаат големи проблеми со набавката на вакцините. Во Хрватска ова се случува заради нивните двајца главни добавувачи, АстраЗенека и Фајзер кои објавија доцнења во снабдувањето. Исто така, важно е да се спомене дека Европската агенција за лекови сè уште не ја одобри вакцината АстраЗенека.

Оттука, се поставува прашањето како е можно „Фајзер“ да го снабдувал Израел со доволно количество вакцина, а не Европската унија, иако со оваа компанија има потпишано обврзувачки договори.

Многумина беа изненадени кога дознаа дека Израел, која е релативно мала земја со околу 9 милиони жители, успеа да ги убеди компаниите први да ја добијат својата нарачка со еден од најбараните производи на пазарот во моментот, односно вакцината против ковид-19. Како го стори тоа? Одговорот лежи во 17 разговори водени помеѓу Алберт Бурл, извршен директор на Фајзер, Бенјамин Нетанјаху, израелскиот премиер и Јули Еделштајн и израелскиот министер за здравство, пишува ФТ.

Прочитајте и...  Народната банка продолжува со развој на статистиката на финансиските сметки

За време на овие преговори, израелските политичари ветија дека ќе спроведат една од најбрзите програми за вакцинирање во светот и ќе споделат или обезбедат за Фајзер податоци за влијанието на вакцинацијата врз пандемијата. Условот беше Фајзер да осигури дека Израел има изобилство на снабдување со вакцини и дека има нови дози кои пристигнуваат во земјата.

„На тој начин, Фајзер ќе може да се пофали со својот успех, да заработи од тоа и да објави податоци. Да не беше таа зделка, компанијата немаше ни да нè погледне, ќе се свртеше на сто пати поголем пазар“, Рече Еделштајн во интервју за Фајненшл тајмс.

Додека другите земји се борат да ги зголемат своите резерви на вакцини, а европските земји имаат сериозен проблем поради доцнењето во снабдувањето, Израел веќе вакцинираше повеќе од 2,6 милиони граѓани со првата доза. Втората доза ја примија нешто над 1,1 милиони жители, претежно над 60-годишна возраст.

„Вакцинираме десет пати побрзо од Соединетите држави. Ниту една земја не успеа да го постигне постигнатото“, рече Нетанјаху во неделата ветувајќи дека ќе сподели уште милион дози оваа недела.

Прочитајте и...  Италијански доктор сака фудбалерите во Серија А да се вакцинираат

„На Фајзер му ставивме јасно до знаење дека нема да им доставуваме лични податоци на граѓаните во ниту една фаза. Но, на пример, компанијата ќе добие податоци за тоа колку срцеви пациенти биле вакцинирани и дали имало какви било последици, несакани ефекти, итн“, рече министерот за здравство Еделштајн, а пренесе Гласот на Америка.

Израел исто така потпиша договори и со Модерна и АстраЗенека и наскоро ќе ги добие своите дози на вакцини во март. Дотогаш, Фајзер планира да вакцинира поголем дел од возрасната популација со Фајзер. Сè уште не е познато што ќе стори Израел со вишокот резерви. Израелските медиуми објавија дека некои сојузници на ЕУ, како Кипар, побарале од Нетанјаху да им отстапи дополнителни дози, но Еделштајн ги демантираше извештаите.

Потегот на Израел вреди повеќе од парите, оваа земја реши да тргува со податоци кои во економијата на 21 век се скоро исто толку вредни или дури и повредни од еднократната готовина, бидејќи можат да генерираат постојан приход на пари, пишува Фајненшл тајмс.

На тој начин Израел во споредба со многу помоќни и побогати земји, па дури и САД успева да го имунизира своето население месеци пред останатите кои (наводно, платиле малку повисока цена), но исто така и делумно поради споделување на податоците за пациентите по вакцинацијата.

Прочитајте и...  Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Придобивката е очигледна за обете страни. Израел доби дози на вакцина и ги заштити своите граѓани и економија побрзо од која било друга земја во светот, а Pfizer доби вредни податоци од областа за својата вакцина, со што за многу кратко време покажа дека нивната вакцина е навистина ефикасна кога се применува до голема големина на население.

Сите можевме да научиме нешто од примерот на Израел, пишува Блумберг. Податоците можат да се поделат поефикасно од дозите. Премиерот Нетанјаху верува дека информациите собрани во Израел ќе им помогнат на другите земји да развијат стратегија за запирање на пандемијата.

Израел го потпиша договорот со Фајзер на 13 ноември 2020 година и на 6 јануари, склучи дополнителен договор во кој оваа фармацевтска компанија ветува дека ќе го снабди Израел со доволно вакцини за вакцинирање на целата возрасна популација во замена за епидемиолошки податоци.

Договорот можете да го прочитате овде.

Извор: Фајненшл тајмс

Поврзани вести

Каналот на Трамп на Јутјуб ќе биде дозволен штом се намали ризикот од насилство

Слободен печат

Истражување во САД: За повеќето Американци, Кина е непријател или конкурент

Слободен печат

ПЕЦ: Досега починаа 840 новинари во светот од ковид-19

Слободен печат

Најмалку 64 политичари се убиени во Мексико во последните шест месеци

Слободен печат

Усвоeна Концепцијата за осново образование: Следува изработка на нови наставни програми

Слободен печат

Владата задоволна од изгласаната доверба и бара деблокирање на Собранието, опозицијата и натаму го оспорува мнозинството

Слободен печат

Остави Коментар