Како Старите Грци се справувале со депресијата и со анксиозноста

Древниот грчки метод на лекување на депресија и анксиозност е заснован на питагорејскиот начин на живот. Овој жиовотен стил вклучува развој на здрави навики, правилна исхрана, редовно вежбање и развој на сопствениот ум.

Старите Грци верувале дека е неоходно секој ден да се грижите за своето тело и ум. Денес депресијата и анксиозноста станаа едни од најсериозните здравствени проблеми на човештвото, а ве како Грците ја лекувале депресијата:

Исхрана
Внесување во исхраната намирници богати со омега 3 масни киселини: ореви, маслиново масло, лосос, чиа семе, лен. Неодамнешните истражувања потврдиле дека овие масни киселини делуваат и како невропротективна супстанција.

Редовно вежбање
Древните Грци го вежбале умот, но и телото. Практикувале вежбање во природа, но и активен начин на живот.

Прочитајте и...  ФОТО: Медицинска сестра го шокираше светот со фотографии пред и за време на пандемијата

Сончева светлина
Ова е еден од главните елементи на античката грчка медицина за депресија. Ако внимателно размислиме ќе сфатиме дека ретко излегуваме на сонце. Седиме на работните места под вештачко осветлување, зависни од електричните уреди. Овој вид осветлување негативно влијае на сонот, а со самото тоа и на здравјето.

Опуштање
Почесто правете го она што ве одделува од негативните чувства. Старите Грци сфатиле дека задоволството е во опуштањето. Поминувајте повеќе време правејќи го она што ве тера да заборавите на грижите. Дозволете си да бидете слободни, среќни, креативни.

Поврзани вести

ФОТО: Најпознатата домаќинка Марта Стјуарт (79) покажа како изгледа – Нејзината фотографија воодушеви многумина!

Слободен Печат

Хит серијата „Круна“ им го наруши мирот: Принцот Чарлс и Камила повторно нападнати од јавноста

Слободен Печат

Фризурата на Џенифер Гарнер: Актерката ги насмеа своите фанови со фотографија од детството

Слободен Печат

ФОТО| Никол Шерзингер одлучи да ja продаде луксузната вила за 8 милиони долари: Нејзиниот дом ќе ве остави без здив!

Слободен печат

Последните моменти на Бојан од „Амадеус“: Лекарите се собрале околу неговиот кревет, пуштиле песна од бендот и запеале!

Слободен Печат

Галоски руши рекорди, поддржан и од Дејвид Гета на неговите официјални страници!

Васко Спасоски

Остави Коментар