Како се живее во Сингапур? – Слободен печат
ЗабаваМагазин

Како се живее во Сингапур?

Сингапур е најскап град на светот со станарина од околу 1.885 долари за студио апартман далеку од центарот на градот

Иако Сингапур ја прослави 50-годишнината од прогласувањето на независност уште во 2015 година, оваа земја веќе ја организира следната прослава. Тие сега се подготвуваат за 200-годишнината од доаѓањето на сер Стамфорд Рафлс, кој го основал Сингапур како трговска дестинација за Британците.

И покрај нејзиниот културен диверзитет, земјата останува во развој околу разговорите за сексуалност. Сингапур сè уште го признава правото наследено од британската колонијална власт со кое се забранува хомосексуалниот секс, иако Индија веќе го укина тоа. Истополовите односи не се законски признаени во Сингапур, ниту пак пар од истиот пол може легално да посвои дете, но активистите продолжуваат да бидат свеста на државата и се обидуваат да ги менуваат ставовите на народот.

Сингапур совршен го прави и локација. Сместен на само еден степен северно од екваторот, Сингапур цела година има врела клима на која треба да се прилагодите.

„Мора да се навикнете на постојано потење, а вашата коса никогаш нема да изгледа исто како и дома“, тврдат посетителите.

Ладната клима во зградите исто така е „неопходно зло“.

Според неодамнешниот извештај на „Economist Intelligence Unit”, Сингапур во исто време е најскап град на светот со станарина од околу 1.885 долари за студио апартман далеку од центарот на градот. Сепак, искусните жители велат дека тие бројки не секогаш ja одразуваат реалната слика. Што се однесува до трошоците на живот, тие не се нужно високи, доколку водите локален начин на живот. Во прилог на тоа зборува и податокот дека Сингапур ја има една од најниските даночни стапки на светот, ограничувајќи се на 22 отсто.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close