КАКО СЕ ЧИСТЕШЕ МОНТ ЕВЕРЕСТ: Собрани неверојатни 30 тони ѓубре - Слободен печат

КАКО СЕ ЧИСТЕШЕ МОНТ ЕВЕРЕСТ: Собрани неверојатни 30 тони ѓубре

Експедицијата на непалската влада на Монт Еверест, од највисокиот врв на светот собрала 30 тони ѓубре. Планинарите се вратиле од 8.850 метри високата планина кажувајќи дека патеките се полни со отпад, искористени боци со кислород, искинати шатори, конзерви и пластични ќеси. Дел од ѓубрето е однесено во Катманду на рециклирање.

 

Непал годинава издал 381 дозволи за качување, а секоја од нив чини 11.000 долари, што е важен извор на приход на оваа земја.

 

Прочитај повеќе

Бил Гејтс: Моите милијарди покажуваат дека економијата не е фер

Слободен Печат

Напад на Хутите во Јемен, 40 мртви

Слободен Печат

„Женскиот марш“ во Вашингтон со критики кон политиките на Трамп

Слободен Печат

Македонци носеле нерегулиран отпад во Бугарија – сопствениците на компанијатa негираат

Слободен Печат

Над 160 повредени во протестите во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен Печат

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам 2020

Алек Стојковски

Остави Коментар

2 × two =

Прочитај повеќе

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Слободен Печат

Приведен новинар кој ја откри локацијата на Макрон

Слободен Печат

Јапонија воведува задолжително спиење на работното место

Слободен Печат

Голема снежна бура во Канада: Затворен аеродромот во Њуфаундленд, илјадници луѓе останаа без струја (ВИДЕО)

Слободен Печат

Солзавецот и водените топови се недоволни: Либанскиот претседател бара војската да ги растера демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Наезда на скакулци во Африка, најголема во последните 25 години

Слободен Печат