Како реагираше Твитер на убиството на генералот Сулејмани?

Постојат бројни шпекулации за тоа што ќе се случува откако американските сили го ликвидираа иранскиот генерал Касем Сулејмани.

Убиството предизвика влошување на веќе нарушените односи меѓу двете земји.

Покрај името на убиениот генерал, на Твитер меѓу најзастапените поими кои се пребаруваат се најде и името на „Франц Фердинанд“, „Трета светска војна“, како и името на „нарачателот“ на убиството на генералот, Доналд Трамп, наведува Би-Би-Си.

Алузијата на Франц Фердинанд, после чиј атентат започна Првата светска војна е многу јасна. Меѓутоа, корисниците на Твитер одлучија да ја искористат целата ситуација, и покрај „црните предвидувања“, направија и по некоја шега.

Прочитајте и...  Нови 25 случаи на коронавирус во Србија, едно лице почина

Прочитај повеќе

Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Слободен печат

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција