Како последица на коронавирусот: Глобалниот туризам без 460 милијарди долари приходи

Глобалниот туристички сектор е покус за околу 460 милијарди долари приходи во првите шест месеци од 2020 година, како резултат на намалувањето на бројот на патници поради корона-кризата, соопштија Обединетите нации (ОН).

Загубените приходи меѓу јануари и јуни „се околу пет пати поголеми отколку загубите на приходите од меѓународниот туризам пријавени во 2009 година во услови на светска економска и финансиска криза”, се вели во соопштението на Светската туристичка организација со седиште во Мадрид.

Меѓународните туристички патувања се намалија за 440 милиони во периодот јануари-јуни, при што Азија, првиот регион што го почувствува влијанието на Ковид-19, забележа најголем пад.

– Ова е невидено намалување поради затворањето на границите на земјите ширум светот како одговор на пандемијата”, велат од туристичката организација.

Прочитајте и...  Почна масовната вакцинација во Русија: Војската меѓу првите ја прими вакцината „Спутник V“

Иако туризмот полека се враќа во некои дестинации, телото на ОН предупреди дека „намалената побарувачка за патувања и довербата на потрошувачите” ќе продолжат да му штетат на секторот во остатокот од годината.

Меѓународните туристички патувања се предвидува да паднат за околу 70 отсто во 2020 година како последица на коронавирусот.

Поврзани вести

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

ФОТО: Албанец стана хит во регионот – го „облече“ своето ауди во свечено руво

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian