Како покрај работата да имате и квалитетен приватен живот

Знаеме, многу работите и потребен ви е одмор од време на време. Колкумина од вас биле на Фејсбук во текот на работното време? Следат неколку совети како да бидете во тек и со приватниот живот без да ви настрада кариерата.

Повеќе од 90 проценти од луѓето ги користат социјалните мрежи во работното време и прават нешто од приватни цели за време на работните часови. Бидејќи работното време на некои лица е многу флексибилно и тие остануваат и прекувремено, не не чуди што се користат со такви методи.

Не се логирајте веднаш штом ќе влезете на работа на социјалните мрежи. Извршете некоја потешка задача, а потоа, за паузата одвојте 15 минути за да ги прочитате новостите, да стапите во контакт со пријателите или партнерот или да го обавите она што морате. Вашата работа за време на работните часови мора да ви биде на прво место.

Прочитајте и...  Мислела дека ја болат бубрезите, а таа всушност се пораѓала

Вториот совет е одвоеното време за приватни потреби да биде заокружено. Одредете колку време ви е потребно за да ја завршите приватната обврска и повеќе не се навраќајте на неа.

Не им попречувајте на колегите додека ги обавувате приватните разговори, особено не доколку се карате преку телефонот. На никој не му е грижа што се случува во вашиот дом, па затоа разговорите обавете ги тивко со цел да не оставите материјал за озборување.

Почитувајте ги службените и непишаните правила на работа и нека не ве интересираат колегите кои ги кршат тие правила. Секогаш јавете му се на шефот и најавете му доколку морате да излезете и да обавите некоја приватна работа.

Прочитајте и...  Трансродов пар го очекува своето прво дете! (ФОТО)

По работата, слободното време користете го исклучиво за семејството, заеднички ручек, прошетки, слушнете се со пријателите, прошетајте во природа, релаксирајте се, а сепак бидете покрај блиските. Социјалните мрежи заборавете ги, посветете си квалитетно време со семејството и блиските. Викендите користете ги за излети, посета на постарите, ручек кај родителите и сл.

Прочитај повеќе

Има четири години, а веќе знае три јазици и е почесен член на Менса

Слободен печат

Исчистете го мијалникот од бактерии со брашно

Слободен печат

Ка­ко да по­мог­не­ме до­кол­ку наш бли­зок е хи­по­хон­дрик?

Слободен печат

Ветеринарката Наташа Бојчева на тема домашните миленици и коронавирусот: Кај мачките коронавирусот е малку покомплициран!

Јасмина Кантарџиева Димков

Мајка на Тик-Ток откри генијален начин за диплење на облеката што ќе ви зафати помалку простор! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Близнаци се, а имаат различна боја на кожата!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

По 32 години го пронашле киднапираниот син: Помогнала техниката за препознавање лица

Теодора Циклевска

Топ 15 намирници најбогати со протеини од растително и животинско потекло

Слободен печат

Како да го исчистите вашиот накит? Ви нудиме неколку едноставни начини!

Слободен печат

Како да се ослободите од овие мали НАТРАПНИЦИ ВО ДОМОТ – Еве како да ги избркате мравките!

Слободен печат

Дисциплината на децата во Кина шокираше многумина: Дали и нашите деца ќе одат вака во градинка и училиште? (ВИДЕО)

Слободен печат

Децата до две години не смеат да носат маска за лице, постои опасност од задушување

Слободен печат