Како песна на Џон Ленон го инспирираше Стивен Кинг да го напише познатиот роман „The shining“?

Џон Ленон беше пејач и текстописец со огромно влијание на сите околу себе. Поединечни жанрови, како што се психоделијата и авангардната музика, едноставно не би биле исти без него. Она што е изненадувачки е дека неговото влијание се прошири и влијаеше и на ремек делото од Стивен Кинг, хорор романот „The shining“.

Токму „The shining“ е една од најпознатите книги на Кинг, а насловот се однесува на натприродните способности кои ги делат поединечни ликови, додека терминот био, верувале или не, всушност е инспириран од хитот на Џон Ленон, „Instant Karma!“.

Како соло уметник, Џон често создаваше неконвенцијална музика. „Instant karma!“ е една од неговите „попристапни“ соло песни и веројатно затоа стана голем хит.

Прочитајте и...  Испробајте ја оваа техника за дишење која ќе ви помогне полесно да заспиете!

Кога Ленон ја пишувал песната, веројатно не размислувал за хорор романи. Од друга страна, Кинг никогаш не криеше дека слуша музика додека пишува книги.

Па така моменталната карма успеа да изврши значително влијание на „The shining“. Рефренот на песната го инспирирал концептот во „The shining“, кој е клучен за романот.

Значајно е и дека книгата во текот на креативниот процес ги менувала насловите. Кинг првобитно сакал да и даде многу сличен наслов – „Shiner“, меѓутоа, некој му укажал на тоа дека тој термин некогаш се користи за да се навредат луѓето од црната расa, па така се одлучил за „The shining“ и поврзаноста со песната на Ленон останала иста.

За жал, во филмската адаптација на романот, каде главнатау лога ја толкува Џек Николсон,  не се споменуваат „Instant Karma!“, Џон, или Битлси.

Прочитајте и...  Пред шест месеци го добија второто дете, а сега му ставаат крај на бракот - Се разведуваат Шехерезад и Сулејман?

Прочитај повеќе

Бавна правда за Арчи Вилијамс, учесник во американскиот „Суперталент“ – Во затвор поминал 36 години за дела што не ги извршил (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Куче или мачка? Ниту стручњаците не се сигурни за неговата раса! (ФОТО)

Слободен Печат

Пред шест месеци го добија второто дете, а сега му ставаат крај на бракот – Се разведуваат Шехерезад и Сулејман?

Слободен печат

Омилениот Мистер Бин ќе ја игра најомразената историска личност во хит-серијата „Peaky Blinders“

Слободен Печат

„Мојата сопруга е колекционер на бебиња“ – Алек Болдвин „се откажува“ од намерата да има женски деца

Слободен печат

Испробајте ја оваа техника за дишење која ќе ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Загрижувачки фотографии од славната водителка: Поради болеста зглобовите и позелениле (ФОТО)

Слободен печат

Јубилејни 50 години – „Златно славејче“ ќе се одржи под ведро небо

Слободен печат

Не е сеедно кога сте ја започнале врската: Секоја љубов има свој хороскопски знак и еве што тој крие!

Слободен Печат

Конечно добри вести од британското кралско семејство – Ново кралско бебе пристигнува во 2021 година! (ФОТО)

Слободен печат

Принцезата Шарлин ги засени холивудските ѕвезди на црвениот тепих: Гламурозниот настан во Монако ги воодушеви љубителите на модата! (ФОТО)

Слободен Печат

Пристигна трејлерот за најстрашната серија на Нетфликс (ВИДЕО)

Слободен печат