5 C
Скопје

Како падна Мило Ѓукановиќ?

Како се случи најискусниот политичар на Балканот да биде симнат од власт со помош на 82-годишен старец, кој никогаш не гласал на избори и универзитетски професор кој никогаш не учествувал на изборите? Па, лесно…

Моќта е чудо. И нема подобар пример за тоа од Мило Ѓукановиќ.Ве извлекуваат од капа како дете, вие политички го убивате човекот што ве донел на власт, ги преживувате воените години, заборавате што сте зборувале, играте со земја од половина милион луѓе на светска сцена каде што не паѓаат бомби врз вас.

Станувате демократ, а потоа и некој што толерира мека диктатура. Мислите дека политичарите како Зоран Ѓинѓиќ, кој имаше 24 објавени научни трудови, се аматери затоа што завршија како што завршија. Станувате првиот претседател на нововоспоставената држава и единствениот по кого не е именуван аеродромот.

Пријателите ве оставаат, а вие ги оставате нив. Не сфаќате дека нормалните луѓе не победуваат постојано на истото ниво во видеоигрите. Не сфаќате дека е исто толку важно како ја напуштате власта, како што е важно како доаѓате на власт. Ниту имате среќа, бидејќи не живеете во демократски свет во кој постои ограничување на мандатот или во парламентарна демократија, во која граѓаните го применуваат тоа ограничување. Но вие го направивте тој систем. И никогаш не ви паѓа на памет да го промените. Иако тоа најдобро би ви одговарало.

Прочитајте и...  Нема веќе секој да може да прави бесплатен тест за антитела

Толку многу лесни излези и, на крајот, единствениот – да се предаде власта на цивилизиран начин.

Или за последен пат да ја видите земјата што ја водевте три децении, од аеродром што може да го носи вашето име. И? Како му се случи тоа со најискусниот политичар на Балканот? Како не видел една толку едноставна работа? Не може да се брани земја 20 години од некој што не ја напаѓа. Потребен ти е непријател. Добро. Но, каде точно го најдовте во вашата куќа? Од каде ви е идејата да изградите своја црква? Како да не сфатите дека бричот не е за таа брада?

Вие зборувате за Ѓинѓиќ, кој имаше половина свет против себе, и мафијата, и политиката, и наследството на војната што тој мораше да го реши. И беше убиен од државната безбедност, како Кенеди. А можеше и тој неа. Вас ве смени еден 82-годишен старец, кој никогаш не гласал на изборите. И универзитетски професор, кој никогаш не се кандидирал на изборите. Во земја во која власта никогаш не се сменила на избори, малкумина очекуваа вака.

Прочитајте и...  Крв, нафта и валкани пари

И опозицијата доби невидена шанса. Подобра од онаа на минатите избори, и на предминатите и на тие пред нив. А малку луѓе во вакви хибридни системи доаѓаат на власт без никому да му должат ништо, освен можеби на оној постар човек кого го интересира само да го остават на мир. Каков капитал е тоа. Нема долг кон ниту една амбасада, вклучително и српската, која со засилената реторика можеше само да му помогне на Мило.

На крајот на краиштата, зарем тоа не беше неговата агенда? Не им ја даваме државата. На Србија, кому друг. Зарем тој не создаде референдумска атмосфера, што на крајот го чинеше глава, кога опозицијата ја прифати играта и рече „Ние или тој“, а не „Црна Гора или Србија“. На крајот, му помогна и на својот имагинарен непријател.

Прочитајте и...  ФОТО | „Ќе добиеш се што ќе посакаш“: Курц му праќал бакнежи на секретарот, откриени и експлицитни фотографии

Не се сеќавам на работите за кои Србите толку многу се согласија во последните 20 години, бидејќи ниту една слободоумна личност не може да се радува на систем во кој нема промена во системот. Па да се кандидира и Томас Џеферсон. Но, нели Мило беше симбол на тој опортунизам? И, дали мирниот Кривокапиќ не е токму неговата спротивност? Зарем тоа не е слободата кон која треба да се стремиме сите? Дури и ако не е в ред. Наше е.

Преземено од „Недељник“ од Белград

Поврзани вести

Бугарската фрустрација и светскиот долг од пет кила компири

Мирослав Грчев

Османи добил уверување дека Јанша не стои зад нон-пејперот, очекува уште слични обиди

Слободен печат

Анкета: Фајзер и Спутник В најпреферирани вакцини, 57,7 проценти од граѓаните би се имунизирале

Слободен печат

Централ парк наместо Менхетн на паркингот

Милорад Стојмановски

Суспензија за ДУП нема, побарана е дозвола за градба, на повидок е изградба

Анета Стојковска

Бугарите уште на почетокот одбиле помош од меѓународни експерти

Соња Христовска Угриновска

Остави Коментар