КАКО НА ФИЛМ ОД ХИЧКОК: Агресивни птици напаѓаат луѓе, еден велосипедист загина! (ВИДЕО)

Секој септември и октомври Австралија се соочува со голем проблем – страчките ги зголемуваат нападите на луѓето ширум земјата.

Тогаш страчките ги добиваат своите младенчиња, па затоа се агресивни и ја бранат својата територија. Австралиските страчки се посебен вид, но имаат големи сличности со своите европски „роднини“, посебно кога станува збор за нивната борбеност.

Во неделата, нападите на страчките го однесоа првиот човечки живот. 76-годишен маж возел велосипед во Николсон Парк јужно од Сиднеј, кога на него налетале неколку страчки. Според полицискиот извештај, тој ја сменил рутата за да ги избегне, но птиците сеедно го нападнале.

Несреќниот човек добил неколку „убоди“ од остриот клун во главата, се додека не ја загубил контролата над велосипедот, удрил во столб, а потоа паднал и се здобил со тешки повреди на главата. Итно со хеликоптер бил пренесен во болница во Сиднеј, меѓутоа за жал, вечерта им подлегнал на повредите.

Прочитајте и...  Големи гужви во Охрид и Дојран, Петровска најави ригорозно спроведување на мерките

Поради зачестените напади, луѓето во „опасните“ подрачја веќе носат стапови и импровизирани „боцки“ на шлемовите, затоа што иако станува збор за птица од триесетина сантиметри, сепак страчките претставуваат опасност затоа што напаѓаат одненадеж, а нивните клунови се исклучително остри.

Минатата година во сличен напад, страчка за малку ќе ослепела бебе во Перт додека спиело во количка. Оваа година досега се забележани дури 1.570 напади ширум Австралија во кои имало 189 повреди. Бројката сигурно ќе расте овој и идниот месец, затоа што минатата година биле забележани над 3 илјади напади.

Австралиските страчки се заштитен вид и илегално е да се убиваат или да им се земаат младенчињата или јајцата. Од забележаните напади, 79% биле на велосипедисти, а 22% на пешаци. Поради тоа, австралиските власти издадоа упатства кои се прилично бизарни – додека птиците напаѓаат, луѓето треба да останат смирени, да се симнат од велосипедот и да не мафтаат со рацете затоа што тоа дополнително ги иритирало птиците.

Прочитајте и...  Извршни директори во индустријата за здравствена заштита во САД со плати повисоки од самите истражување за заразни болести

Прочитај повеќе

Укинато задолжителното носење маски во Црна Гора

Слободен печат

Индија ја стигна Италија по бројот на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Г-20 издвои повеќе од 21 милијарда долари за борба против коронавирусот

Слободен печат

Минеаполис донесе забрана за задушување на лице за време на приведување

Слободен печат

Кина пријави три нови увезени случаи на Ковид-19

Слободен печат

Хаос во Мексико: Приведени полицајци за смртта на млад човек во полициски притвор (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Болсонаро со закана до СЗО, над 35.000 починати од Ковид-19 во Бразил

Слободен печат

Парли: Француските вооружени сили го убија шефот на Ал Каеда во северна Африка

Слободен печат

Трудо на протест против расизмот, клекна во знак на солидарност

Слободен печат

Фејсбук започна да ги означува страниците создадени од кинески и руски државни медиуми

Слободен печат

Ахмети посака Албанец за премиер, СДСМ порача дека со овој услов ДУИ нема да бидат дел од владината коалиција

Слободен печат

Активни 1.009 случаи на коронавирус во земјава, очекувањата се вториот бран кратко да трае

Слободен печат