Како може да се намалат 5 килограми за 3 дена?

Сигурно многупати сте се обиделе да намалите некој килограм неколку дена пред викендот или пред некој поважен настан.

Понеделникот е секогаш „омилен“ ден за почеток на диета или здрав режим на исхрана.

Возможно е, но пред да се обидете со нешто такво треба да бидете во одлична здравствена состојба бидејќи овие ригорозни диети се опасни по здравјето.

Обидете се со 3 оброци дневно, богати само со свеж зеленчук во сите бои. Не ги ставајте во блендер или други слични електрични уреди туку само исечкајте ги на покрупни парчиња.

Седнете на мирно место во домот без да гледате во телевизорот додека јадете или во мобилниот телефон и уживајте во оброкот. Џвакајте долго и уживајте во секој вкус од богата чинија плодови.

Прочитајте и...  Секој ден создаваме биоотпад: Време е да започнеме со компостирање!

Секој оброк експериментирајте со салатите и секогаш во секоја салата да преовладува зелената боја, особено темно зелената боја.

Дополнително може да додадете и неколку јатки како бадеми, ореви или лешници.

Зачинувајте исклучиво со ладно цедено маслиново масло, сол и по желба малку чили.

Може да го практикувате овој строг режим од 2 до максимални 5 дена. Не прескокнувајте оброци и најважно оброците секогаш треба да се богати или едноставно кажано – полна чинија свеж зеленчук.

Доколку почувствувате желба за слатко само земете едно парче овошје по избор. Верувајте, овошјето никогаш нема да ви биде повкусно и ќе уживате во парче банана или портокал како да е најубав десерт.

Овој пат целта не е само намалувањето на некој килограм туку уживање во вкусот на здравата храна и зголемувањето на редовните оброци со свеж зеленчук.

Прочитајте и...  Кејт и Вилијам се запознаа со својот омилен водител кој на малиот принц Џорџ му донесе необичен подарок (ФОТО)

Кога јадеме комбинирано месо, млечни производи и зеленчук вкусот на здравите намирници не се чувствува.

Нешто многу загрижувачки е што секогаш по оброкот ни се спие и сме уморни, но со овој неколкудневен режим по оброкот ќе бидете полни со енергија.

Отворете го фрижидерот уште денес и наполнете ја чинијата само со свеж зеленчук.

Добар апетит!

Прочитај повеќе

10 симптоми што укажуваат на почеток на Алцхајмерова болест

Слободен печат

Дневен хороскоп за 30 септември: Во љубовта никаде не треба да брзате, сѐ што е ваше, ќе си дојде

Слободен печат

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат