КАКО МИЛИЈАРДЕРОТ ПЕДОФИЛ СИ ГО ОДЗЕЛ ЖИВОТОТ? Бил под посебен надзор, но чуварите направиле УЖАСНА ГРЕШКА

Два дена по смртта на Џефри Епстајн, милијардерот обвинет за сексуално злоставување и трговија со малолетници, во медиумите кружат различни верзии за неговата смрт – од теории на заговор дека станува збор за нарачано убиство, до тврдења дека затворските чувари направиле сериозни пропусти во надзорот на Епстајн.

Додека првата верзија се сведува на претпоставки на Твитер, втората верзија би можела да биде повод за истрага која ја бараат се поголем број угледни Американци, сенатори и политичари.

Имено, нејасно е како Епстајн извршил самоубиство ако бил под специјални мерки на надзор за суицидни затвореници. Спомнатата мерка за милијардерот педофил е воведена откако пред две недели се обидел да се обеси во затворската ќелија. Тогаш животот му го спасил цимерот, бивши полицаец обвинет за киднапирање и убиство на четири лица, а Епстајн е префрлен во посебен дел од затворот каде беше сам во ќелијата и под константен надзор.

Прочитајте и...  Медиумите може да поднесуваат барања за субвенционирање на социјалното осигурување за вработените

Една од непотврдените верзии кои може да се прочитаат во американските медиуми е дека чуварите не ја почитувале задолжителната процедура за надзор на суицидни затвореници која подразбира дека затвореникот во текот на вечерта треба да се надгледува на секои 30 минути.

Агенцијата АП, повикувајќи се на личност запознаена со работата во затворот, наведува дека дента кога Епстајн извршил самоубиство, неговите чувари работеле екстремно прекувремено, со цел да го надоместат недостатокот од персонал. Изворот рекол дека еден од чуварите работел прекувремено пет дена по ред, додека другиот имал обврски со прекувремена работа.

Прочитај повеќе

Трамп најави втор голем предизборен собир, иако бројот на заразени со коронавирус е во пораст

Слободен печат

Тачи: Борба против коронавирусот, не со зборови туку во стотици милиони евра

Слободен печат

Медиумите може да поднесуваат барања за субвенционирање на социјалното осигурување за вработените

Слободен печат

Шојбле: ЕУ мора да извлече поуки од пандемијата на коронавирусот

Слободен печат

Најчевска: Кај нас законите се носат по мерка на оние кои се на власт, казни кои што ќе бидат правопропорционални на висината на функцијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Лувр е повторно отворен за посетителите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Андоновиќ: Пресврт – ХДЗ се врати како победник, по поразот кој го доживеа на претседателските избори (ВИДЕО)

Слободен печат

Притвор за осомничените кои лишија од слобода државјанка на Италија​

Слободен печат

Јована Јаневска: Младите треба повеќе да знаат за современата македонската литература (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедлива победа на ХДЗ, СДП доживеа фијаско

Слободен печат

Почина големиот Енио Мориконе, за него Охрид беше посебен град (ФОТО+ВИДЕО)

Валентина Т

Регистрирани се 432 прекршоци за неносење маска

Слободен печат