Како Клоп ги мотивира своите фудбалери - Слободен печат

Како Клоп ги мотивира своите фудбалери

Екипата на Ливерпул вечерва против Челси игра во Европскиот Супер куп, а еден од најстандардните фудбалери на европскиот шампион, Џорџино Вајналдум објасни што се прави Клоп за своите фудбалери.

Честопати многу фудбалери кои биле тренирани од Клоп го посочуваат како невероијатно позитивен и харизматичен тренер и се однесува родителски кон фудбалерите.

Постојано со шеги се обидува да го намали притисокот врз фудбалерите, а една од најоригиналните работи ја направи пред финалето од ЛШ со Реал Мадрид во 2018 година.

– Клоп влезе во соблекувалната со кошула вовлечена во боксерките „ЦР7“ и сите почнавме да се смееме. Така го проби ледот, обично во толку важни моменти сите се сериозни, но Клоп беше опуштен и одлучи да се пошегува за да го намали притисикот. Кога ќе види фудбалерот дека неговиот тренер е полн со самодоверба, тоа делува на тимот, Клоп се однесува како татко со нас – вели Вајналдум.

Прочитај повеќе

Дончиќ одличен во дербито на Западот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Гостивар непријатно го изненади шампионот МЗТ Скопје

Слободен печат

Португалија е новата ракометна сензација во Европа

Слободен печат

Официјално: Ешли Јанг нов играч на Интер! (ФОТО)

Слободен печат

Ниту Барса, ниту Реал: Неочекувана одлука на Нејмар!

Слободен печат

Бомбашки напад на судија, откажани сите натпревари на Кипар! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

four + four =

Прочитај повеќе

Словенците „газат“ кон полуфинале, Бомбач го потопи Исланд!

Слободен печат

Јунајтед го потврди трансферот, Ешли Јанг слета во Милано! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Диви“ се врати во Македонија, потпиша за Пролет

Слободен печат

Мекинро: Се обложувам дека Ѓоковиќ ќе биде рекордер!

Слободен печат

Мухамед Али – кралот на рингот кој беше поголем од митот за себеси (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Германски ракометар заклучен во тоалет за време на натпревар

Слободен печат