Како и кога се раѓа самодовербата?

Самодовербата на детето се раѓа уште во матката на мајката. Според најновите британски истражувања, секое дете си ја „одбира“ својата мајка по сигнален пат од „вселенската корпа“. Енграмите што се создаваат во мозокот, уште во утерусот, го формираат понатамошниот емоционален, интелектуален, моторен и социјален развој на детето.

Самодовербата е во тесна врска со односите во семејната клима и детето и надворешната средина, и обратно. Самодовербата продолжува да се гради уште во најраното детство, кога се формира индивидуалноста на личноста на детето и себеспознавањето. Постојат неколку услови поврзани за јакнење на самодовербата кај детето – позитивно прифаќање на детето како индивидуа за себе во рамки на семејството, пружената грижа, заштитата, слободата и љубовта.

Прочитајте и...  Антониа Гиговска со контра-став од нејзиниот колега Панчо: Го сакам моето тело и сега и кога ќе ослабам! (ФОТО)

Односите кои владеат во семејството, како хиперпротективност или отфрлање, може да доведат во значајна мера на нарушена рамнотежа во самоприфаќањето на детето како субјект за себе. Затоа, треба да го охрабрите вашето дете отворено да го искаже она што го мисли и чувствува. Понатаму, родителите треба да ги следат нормалните развојни фази на детето, позитивните страни да ги поттикнуваат и освестат, а негативните да се игнорираат, но не и да се казнат, особено не физички. Родителот треба да претставува позитивен модел за идентификација, а не да претставува модел на проекција на своите сопствени желби и забрани.

Целта е детето да доживее самодоверба и слобода и да стане свесно за задоволството на тоа што го има, а не да трча по она што го нема.

Прочитајте и...  Виц на денот - Сирење

Прочитај повеќе

Мајка Далтон: Украинка (51) ископала тунел за да го извади синот од затвор, но и таа завршила зад решетки! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ова е тајната на нејзината убавина: Манекенката Катарина Ивановска без проблем сподели ваква фотка! (ФОТО)

Васко Спасоски

Славната Тони Брекстон (52) младоликиот изглед го должи на вибратор: Детално објасни како го користи! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Кристијано Роналдо однапред, Георгина Родригез одзади: Погледнете какви фотки објави популарниот пар! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пет жешки пози на Луна Џогани покрај базен: Нејзиното момче вели дека е на апарати! (ФОТО)

Васко Спасоски

Гоца Тржан едвај врзува крај со крај поради пандемијата: Народов е среќен за тоа што естрадата нема од што да живее!

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Антониа Гиговска со контра-став од нејзиниот колега Панчо: Го сакам моето тело и сега и кога ќе ослабам! (ФОТО)

Слободен печат

Семејни проблеми: Раста го отпушти менаџерот Марко, братот на Ана Николиќ!

Васко Спасоски

Дали сте пробале Гаспачо – шпанска супа со домати (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Невеста ги тера гостите да напишат есеј за да ги покани на свадба: Кој нема да напише автоматски е дисквалификуван!

Слободен печат

Адел повторно непрепознатлива: Се трансформираше како поддршка за Бијонсе

Слободен печат

Дали сте ја прочитале приказната на Хемингвеј од само шест збора?

Слободен печат