Како Естонија се најде на врвот на ПИСА?

Одлични резултати остварија учениците од Естонија на годинешното тестирање на ПИСА, најголемото едукативно истражување во светот на знаење и вештини на учениците на возраст од петнаесет години кое се спроведува од 2000 година.

Според резултатите од ПИСА, Естонија беше трета по наука, додека на пример, Велика Британија зазеде 15. место. Во читање, Естонија се најде на 6-то место во споредба со Велика Британија чии студенти завршија 22-ри.

БиБиСи посочува дека образованието започнува во Естонија уште од рана возраст – во градинка. Естонските деца најчесто започнуваат да одат во градинка на возраст од три години, па дури и порано. Градинката се наплатува во однос на висината на месечната плата на родителите.

Прочитајте и...  Филипче: Загрижува трендот на смртни случаи, не сакаме полни болници

Основното училиште е задолжително од седумгодишна возраст, а најважното нешто што една градинка може да им го обезбеди пред да започнат со училиште е – социјализација. Естонците ќе посочат дека е многу важно децата да уживаат во учењето, односно да им го пренесат знаењето  на забавен и интересен начин.

Во градинката, децата се очекува да учат преку игра, а постепено се воведува поформален начин на учење.

Естонските едукатори ставаат акцент на емоционалната и физичката кондиција на децата. Децата од градинка не се тестираат пред да заминат на училиште. Секое дете ќе добие доказ за подготвеност, вештини, развој и работи што треба да ги подобри пред да одат на училиште.

БиБиСи забележува дека овој пристап е сосема различен од оној во Велика Британија, каде што децата на возраст меѓу 5 и 7 години се подготвуваат за своите први национални тестови.

Прочитајте и...  Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Образовниот систем во Естонија е сосема различен, но важно е да се напомене дека на возраст од 15 години, естонските ученици по секој предмет се пред британските 15-годишници, судејќи според резултатите од тестот ПИСА.

Задолжителното образование во Естонија трае од седум до 16 години, при што некои студенти го продолжуваат своето образование со цел да се подготват за високото образование.

Секој предмет во естонските училишта го слушаат ученици со различно потекло, а наставниците се очекува да го изедначат нивото на знаење на учениците од различни способности за неколку години.

Министерот за образование и истражување, Малис Репс тврди дека нордиските земји биле пример, но таков образовен систем е скап.

– Бесплатно во Естонија навистина значи бесплатно. Учебниците, училишните кујни и јавниот превоз за ученици не се плаќаат, посочува министерот.

Прочитајте и...  Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Новите генерации растат во дигиталниот свет, а тоа важи и за дигитализацијата во училиштата. Многу домашни задачи се пишуваат  на интернет, и добиваат оценки на истиот начин.

Прочитај повеќе

Над 60.000 доброволци во Москва за руската вакцина

Слободен печат

Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Весна Дамчевска

Туризмот во владината програма за периодот 2020-2024 година: Проект „Ѕвезда плус”, археолошки локалитети за домашни и странски гости

Слободен печат

Судир меѓу полиција и демонстранти во Лондон, уапсени 32 лица (ФОТО)

Слободен печат

Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Слободен печат

Пендаровски до патријархот Вартоломеј: Употребете го вашето апелационо право за нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Регионални избори во Италија и референдум за кратење на бројот на пратеници од 945 на 600

Слободен печат

Анализа на причините: Раст на процентот на позитивни случаи од ковид тестовите од 6,5 на 8

Слободен печат

Метео: Утринските температури до 13 степени, сончево и топло преку ден

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Словенија наложи задолжително носење маски и на отворено

Маријана Митровска

Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Слободен печат