13 C
Скопје

Како е можно газдата да земе плата 50 илјади евра, а работникот 5 денари? УЈП ни објасни

Управата за јавни приходи не може да каже во кои компани работодавците си земале плата од 50.000 евра, а на сметка на работниците исплаќале минимални плати, или плата од само 5 денари, но оттаму, за „Слободен печат“, објаснија како е воопшто можна исплатата на плата од само 5 денари.

– Во системот за интегрирана наплата работодавачот пресметува плата, внесува износ на пресметана нето плата, но и износ на ефективна нето плата која се исплатува на сметка на работникот која претставува пресметана нето плата намалена за задршките на плата. Работодавачот има законска обврска за исплата на платата на работникот, а доколку постојат одредени задршки на плата (кредит, осигурување, сметки за телефон, доброволно здравствено осигурување) работодавачот ја намалува платата за овој износ, а износот на задршката има обврска да го уплати согласно предметот на задршката – објаснија од УЈП.

Прочитајте и...  Заев: По повеќе од 10 години учениците од ОУ „Вера Јоциќ" во населба Хиподром добија современа спортска сала

Оттаму појаснуваат  и дека „ако работодавачот го злоупотреби механизмот на задршки на плата, треба да сноси санкиции согласно Законот за работни односи по кој постапува Државниот инспекторат за труд“.

Директорката на УЈП Сања Лукаревска во интервју за А1 он обелодени дека даночните инспектори чешлаат една група на фирми каде работодавците земаат огромни плати, а на работниците им даваат „минималец“, или по неколку денари.

На нашето прашање дали е можно да се каже кои се тите фирми, или барем колку се и со колкав број на работници, од УЈП ни одговорија:

„Управата за јавни приходи е должна да го почитува начелото на даночна тајна согласно чл.9 од ЗДП“.

Сепак, директорката Лукаревска претходно рече дека станува збор за повеќе компании и тоа големи, со многу работници.

Прочитајте и...  „Разбистри сѐ": Владата да овозможи јавен увид на Нацрт-извештајот за Охридскиот Регион до УНЕСКО

 

Поврзани вести

Началник на клиника сексуално вознемирувал неподвижен пациент: Обвинението против докторот од Бања Лука е потврдено

И.И.

Снег и силен ветар ноќеска на Шапка: Се расчистува завеаниот пат низ викенд населбата

Слободен печат

Претседателот на Уставен суд Мурати на средба со Груби: Соодветна и правична застапеност и постоење на единственост во ставот меѓу сите судии како основни и најитни приоритети

Слободен печат

Македонски дипломатски активности во Брисел: Димитров и Османи „очи во очи“ со министрите за надворешни работи на Шведска и Финска

Слободен печат

ММФ ќе се фокусира на економските последици од климатските промени

И.И.

ВИДЕО: Руската балтичка флота почна големи поморски маневри

Слободен печат

Остави Коментар