9 C
Скопје

Како дел од мировниот договор за Нагорно Карабах: Азербејџан го презеде Калбајар од Ерменија

Азербејџан соопшти дека нејзините сили влегле во втората од трите области што треба да преземени од Ерменија како дел од договорот за завршување на повеќенеделниот конфликт околу регионот Нагорно Карабах.
Министерот за одбрана на Баку рече дека „единиците на азербејџанската армија влегле во регионот Калбајар на 25 ноември”, како дел од договорот потпишан овој месец од Ерменија, Азербејџан и Русија.
Лоциран помеѓу спорниот регион Нагорно Карабах и ерменската територија, Калбајар првично требаше да се предаде на 15 ноември, но крајниот рок Азербејџан го одложи од хуманитарни причини.
– Завршена е инженерската работа за да се обезбеди движење на нашите единици во таа насока, по тешко проодните планински патишта што се чистат од мини и се подготвуваат за употреба, соопшти Министерството.
Ерменија се согласи да предаде три области околу Карабах – Агдам, Калбајар и Лачин, како дел од договорот со кој се стави крај на азербејџанската офанзива што зазеде делови од териториите изгубени во војната во 90-тите. Агдам беше предаден на 20 ноември, а Лачин ќе биде предаден на 1 декември.
Конфликтот околу Нагорно Карабах, меѓу двете поранешни советски републики, изби кон крајот на септември, предизвикувајќи долготраен судир во планинскиот регион.
Етничката ерменска енклава се оддели од Баку за време на војната во 90-тите и прогласи независност, иако беше признаена од меѓународната заедница како дел од Азербејџан.
Мировниот договор беше постигнат по шест недели тешки борби во кои азербејџанската армија ги совлада ерменските сепаратистички сили и се закани дека ќе стигне до главниот град на Карабах, Степанакерт.
Прочитајте и...  Мадуро сака да додаде ѕвезда на венецуелското знаме: Еве што би претставувала таа

Поврзани вести

Утрински температури над нулата, најмногу снег на Попова Шапка

Слободен печат

Гир: Сакам да испратам силна порака дека европската перспектива на Северна Македонија е јасна и неспорна

Слободен печат

ЕК: Инсистираме на стабилност во испораките на вакцините на АстраЗенека

Слободен печат

Опаѓа бројот на новозаразени со Ковид-19, но остануваат апелите за почитување на мерките за заштита

Слободен печат

Се врати во сила Законот за акцизи, бензините и дизелот поевтини за два денара

Слободен печат

За згрижувачките семејства мајка, за биолошките маќеа!?

Остави Коментар