Како дебатираа Мицкоски и Заев за новиот Закон за јавно обвинителство

-Законот важи еднакво за сите, а сите докази прифатени од обвинителството се валидни, додаде претседателот Заев.

– Вие барате амнестија, но тоа нема да се случи. Ќе одговараат сите оние кои се огрешиле пред законот. Барате амнестија за вас и вашите соработници после 12- ти април. А јас ве гледам директно во очи, за сите вклучително и јас, ако се огрешиле пред законот кои што барале евро за евро, кои што интервенирале кај судии, кои злоупотребиле моќ да одговараат за кои што постојат докази да бидат изведени до крај. До крај господине Заев, но овој закон тоа не го одобрува тие како за вас и оние околу вас. Ќе одговарате господине Заев. Ќе одговарате, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на дуелот со првиот човек на СДСМ, Зоран Заев, на емисијата „Само вистина“ на Канал 5 ТВ.

Прочитајте и...  Бесими: Со концептот СМАРТ финансии подобра реализација на капиталните инвестиции

– Цела меѓународна заедница и огромен дел од екстерската јавност го потврдија и го поздравија законот за ЈО и сите предмети и предистраги на СЈО се гарантирани со него. Само ВМРО-ДПМНЕ и извршителот Мицкоски е против затоа што брани криминал – истакна претседателот на СДСМ Заев.

„Законот важи еднакво за сите, а сите докази прифатени од обвинителството се валидни. Судството мора да се прочисти, 90 отсто од судиите се од времето на ВМРО-ДПМНЕ, кое влијае и 11 години влијаеше врз судството со застатрување на предмети, враќање на повторно судење“, порача Заев.

Прочитај повеќе

Австралија развива спреј за нос во борбата со ковид-19

Слободен печат

Навални се опоравува побрзо од очекуваното, тврдат неговите соработници

Слободен печат

„Њујорк Тајмс”: Трамп платил само 750 долари данок за 2016 и 2017

Слободен печат

Хороскоп за 28 септември – Играјте со отворени карти, среќата двојно ќе ви се насмевне!

Слободен печат

Гоце Делчев нема да не раздвојува, ќе најдеме решение прифатливо за сите

Соња Христовска Угриновска

Над шест милиони заразени од коронавирус во Индија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа

Слободен печат

Заев по повод Денот на Бошњаците: Наскоро и до БиХ само со лични карти

Поранешниот менаџер на кампањата на Трамп пренесен во болница, се заканувал со самоубиство

Слободен печат

Американски суд времено ја блокирашe забраната против ТикТок

Слободен печат

Нови рестриктивни мерки во Велика Британија

Слободен печат

Ескалација на конфликтот во Нагорно Карабах: Стотици загинати ерменски војници (ВИДЕО)

Слободен печат