ЕспресоУбавина

Како да престанете да ги грицкате ноктите

Грицкањето на ноктите е лоша навика која тешко може да се искорени. Освен што ги уништува ноктите, преку грицкањето на ноктите во телото внесуваме и бактерии кои се наоѓаат под ноктите или на рацете. Еве неколку начини што ќе ви помогнат да се откажете од грицкањето на ноктите.

Двапати дневно натопувајте ги прстите околу 20 минути во некое масло (маслиново, рицинусово, рибино).

Истријте ги прстите со луто пиперче.

Ставете ги прстите околу 5 минути во оцет.

Истријте ги прстите со лук или со каранфилче.

Ставете ги прстите околу 5 минути во сок лимон.

Тагови
Прикажи повеќе

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close