Како да препознаете глупави луѓе? Фројд го откривал тоа со една единствена реченица – Слободен печат
ЗабаваМагазин

Како да препознаете глупави луѓе? Фројд го откривал тоа со една единствена реченица

Првиот знак за човечката глупост е целосно отсуство на срам, рекол Фројд.

Сигмунд Фројд, најпознатиот психијатар и татко на психоанализата ни остави генијални мудрости и изреки за сите времиња.

Меѓу нив е и лекцијата која секој треба да ја запомни – како да препознаете глупави луѓе.

Легендарниот психијатар човечката глупост ја открил многу брзо, а го објаснува тоа со една единствена реченица:

Првиот знак за човечката глупост е целосно отсуство на срам“, рекол Фројд.

Значи, кога ќе се најдете во ситуација да ви е срам поради туѓото однесување или туѓа изјава, или се чудите на нечии неверојатни постапки, веднаш знаете со кого си имате работа.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close