Како да познаете дека некој кокетира со вас? Овие три изрази на лицето го откриваат тоа!

Истражување спроведено на Универзитетот во Канзас и објавено во „Журнал за истражување на секс“ открило дека некои изрази на лицето може да покажат дека некому се допаѓате.

„За прв пат, не само што можевме да изолираме и идентификуваме изрази што претставуваат флерт, туку исто така бевме во можност да ја откриеме нивната функција: активирање на здруженија поврзани со врски и сексуални врски“, вели Омри Гилат, професор по психологија кој учествувал со колегите од Универзитетот Корнел и Калифорнија-Дејвис, Парнију Хај-Мохамади и Ерика Розенберг.

Тие издвоија три специфични изрази што можат да покажат дека некој флертува со вас.

1. Главата е навалена на едната страна и е малку спуштена

2. Лесна насмевка

Прочитајте и...  Ролери за совршена нега на лице -  Catrice Rose Quartz ролер и Catrice Rose Quatz Gua Sha

3. Очи насочени кон „целта“

Во студијата тие користеле метод наречен Систем за кодирање на акција на лице за да ја класифицираат морфологијата на високо препознатливите „флертувачки“ изрази на лицето. Во превод, истражувањето било спроведено со интензивно анализирање на изразите на лицето на жените додека се обидувале да флертуваат со мажи во тест-групите.

И додека некои жени го покажале тој кокетен израз на лицето поефикасно од другите, и додека некои мажи биле подобри во забележувањето и читањето на истиот, „над овие индивидуални разлики, повеќето изрази (ако не и сите) мажи ги идентификувале неколку изрази како флерт“, велат истражувачите.

„За време на нашите шест студии, откривме дека повеќето мажи можат да препознаат одредено изразување на лицето на жената како флерт“, вели Гилат, а објавил „Космополитен“.

Прочитајте и...  Дали Илон Маск стана вториот најбогат човек во светот и го надмина Бил Гејтс?

„Има единствена морфологија и се разликува од изрази што имаат слични карактеристики – на пример, насмевка – но човекот не ја препознава таа насмевка како флертувачки израз“, објаснил тој.

Значи, следниот пат кога ќе се обидете да флертувате со некого – можно е да ве прочита според изразот на лицето.

Поврзани вести

Колегите од „Амадеус бенд“ неутешни по смртта на Бојан: Немаше ниту еден здравствен проблем

Слободен печат

Интервју со Кристина Арнаудова-Петровски: Веќе некое време не сум дел од естрадата

Анита Златкова

ВИДЕО: Стефан од „Некст тајм“ испеа песна на Лозано, а тој му напиша: Добро ти легнала!

Васко Спасовски

ФОТО: Стилот на Џил Бајден – секоја жена може да го „носи“ во секоја прилика

Слободен печат

Братот на принцезата Дијана: Серијата „Круна“ е фикција, должен сум да предупредам на тоа!

Слободен печат

Таксист од Истанбул вратил 300.000 евра кои патникот ги заборавил во неговото возило

Слободен печат

Остави Коментар