Како да одберете подарок за дете според возраста

Нема дете кое не се радува на играчка, без разлика на тоа дали се подарува со повод или не. Сепак, добро е да се знае кои играчки за деца одговараат на нивната возраст и кои играчки ќе им бидат интересни.

Јунаците од цртаните филмови – играчки за најмалите

Универзален подарок кој е одличен за момченцата, но и за девојчињата на возраст од две или три години се оние кои на некој начин ги претставуваат омилените ликови од цртаните филмови. На оваа возраст децата уживаат да гледаат цртани филмови и често се поистоветуваат со главните јунаци.

Тротинет и трицикл

Одличен подарок се и тротинетите и трициклите (возило со три тркала) зашто ја поттикнуваат физичката активност кај децата. Трициклите можат да се купат и на деца дури и веднаш штом проодат, а со тоа би учеле да ги движат педалите и би правеле самостални движења. Тротинетите за деца денес се многу популарни, а можат да имаат две или три тркалца. Посебно се атрактивни тротинетите во бои или со ликови од јунаците од цртаните филмови.

Прочитајте и...  Муза на Хичкок и принцеза на Монако: Модната икона Грејс Кели која се откажа од актерството во врвот на кариерата! (ФОТО)
profimedia

Едукативни играчки

Покрај стандардните кукли и играчки кои овозможуваат играње, дружење и возење, тука се и едукативните играчки. Тие се одличен подарок од првите денови па се до училишна возраст на детето. Тука се вбројуваат музичките играчки, Лаго и класични коцки, играчки со механизам за учење зборови, бројки и букви, дрвени кутии и коцки за учење на форми и слично. Играчките за бебиња, како што се на пример, вртелешките или глодалките, имаат и едукативен карактер за привлекување внимание, забележување на звуци и развој на движењето на вилицата.

За тригодишни деца одлични се играчките за правење форми, поголеми коцки и слично. За деца над пет години, се препорачуваат сложувалки (пазлс), но и друштвени игри. Едукативните играчки имаат за цел да ја развијат комуникациската вештина, способноста за забележување, разликување и помнење.

Прочитајте и...  Кој е одговорен за повеќе од 50 отсто од новите случаи на заболени со ковид-19

Има различни видови и категории на играчки кои влијаат на едукацијата и ширење на знаењето, на развојот на спортските вештини, но и на зближување со другите деца преку играта. Затоа во детството играчките се незаменливи, па треба да се подаруваат и без посебни поводи и причини.

Прочитај повеќе

Српската пејачка Дара Бубамара вози 100 km/h низ град и снима! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски