Како да носите маски на високи температури: Јапонците го имаат одговорот

И додека сите во светот размислуваат за летување, Јапонците размислуваат за летото. Кај нив налето е топло (над 35 степени Целзиусови) и влажно (90 отсто). Во просек, секое лето од срцев удар умираат околу 1.000 луѓе. Јапонија е една од земјите со најстаро население во светот. А, тука е и другиот проблем: дехидрацијата.

Најмалку двајца ученици во Кина минатиот месец починале во текот на часот по физичко додека на лицата носеле заштитни маски.

Носењето маска во лето предизвикува три проблеми, пренесува „Фајненшл тајмс“:

– го запира влегувањето на ладен воздух што ја крева телесната температура особено над вратот;

– го задржува влажниот воздух, па грлото не се суши и лицето не чувствува потреба за течност;

Прочитајте и...  Која храна што ја јадат луѓето може да ја јаде и вашето куче?

– поради социјалниот притисок да носат маска, луѓето пијат помалку вода.

Поради сето ова, јапонските лекари се загрижени дека носењето маски во вакви климатски услови може да доведе до неколку стотици смртни случаи. Тие им порачале на јапонските претприемачи да се потрудат и да осмислат маски што ќе штитат од вирусот, но истовремено и ќе го ладат лицето и воздухот што се вдишува.

Одговорите пристигнале експресно. Веќе има неколку на пазарот, едната обезбедува доток на топлина до кожата што создава пријатно чувство, а другата компанија продавала маски од фрижидер спакувани како лименки со пијалаци. Сега работат на обезбедување маската да нуди трајно освежување. Една компанија тврди дека набрзо ќе пушти во продажба маска што содржи гел за ладење.

Прочитајте и...  Собјанин: Маските ќе мора да се носат најрано до октомври

Лекарите, сепак, навеле дека е клучно Јапонците да развијат свест дека смеат да ги симнат маските за да се напијат вода и да не се користат професионални медицински маски со голема густина.

Исто така, лекарите изјавуваат дека е од клучно значење Јапонците да развијат свест дека им е дозволено да ги симнат маските и да пијат вода. И да не се користат професионални медицински маски со голема густина.

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Бубалици“ призна дека никогаш не ја гледала серијата и дека имала мали „чудни“ ритуали

Слободен печат

Двејн Џонсон му се обрати на Доналд Трамп: Каде се наоѓаш, каде е нашиот лидер да пружи рака на скршената држава? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Мета – американскиот милијардер: Оваа „дипфејк” снимка го преплави интернетот во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Принцот Чарлс: Се извлеков, имав голема среќа

Слободен печат

Најжешкиот танц на Анастасија Ражнатовиќ досега: Новопечената тетка замеша со задникот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ ја загуби битката со ракот – Почина во домот на најдобрата пријателка

Слободен печат

Беквалац го одржа првиот настап по пандемијата: На публиката и приреди ноќ за паметење! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сара Џесика Паркер заврши на суд – Нејзината работничка ја обвини дека е лоша газдарица!

Слободен печат

Дани Димитровска е вистински доказ дека годините се само бројка: Погледнете колку полни денес! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кајли Миног повеќе заработува од продажба на производи отколку од пеење: На патот и стои само – Кајли!

Слободен печат

Четири успешни приказни со пораки за безбедност на работното место – Заштитата е на прво место! (ВИДЕО)

Васко Спасоски