20 C
Скопје

Како да направите совршено тесто за домашни мекици (РЕЦЕПТ)

Израдувајте ги домашните со овие домашни мекици, ова е тајната за совршеното тесто.

Состојки:

– 200 мл млеко
– 100 мл млака вода
– 2 супени лажици кисело млеко
– 7 грама сув квасец
– 1 супена лажица шеќер
– 1 лажичка сол
– 3 супени лажици масло
– 1 јајце
– 900 грама брашно

Подготовка:

Изматете го јајцето со киселото млеко и постепено додавајте загреано млеко. Ви нив сипете масло и помешајте. Просејте го брашното и посипете го шеќерот, шолја млака вода и сув квасец. Со лажица мешајте и сипете ја млечната смеса. Мешајте колку што можете повеќе, потоа со раце замесете тесто додека не стане многу меко и мазно. Покријте го и оставете го на топло да стаса, потоа можете уште еднаш да го премесите и повторно да го оставите да стаса. Потоа тестото е готово за пржење на вашите омилени мекици.

Поврзани вести

ФОТО | Кое е новото момче на Цеца: Син на поранешен спортист и политичар, угостител и татко на малолетна ќерка

Слободен печат

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Новогодишни бастунчиња

Слободен печат

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Слободен печат

Ќерката на Трамп беснее на плажа во Мајами, Американците се бесни на неа: „Стави маска на лицето!“

Слободен Печат

Остави Коментар