Како да направите клима уредот да троши помалку електрична енергија?

Фото: Профимедиа

Клима уредите работат со полна моќ овие денови и важно е да знаете како да го користите клима уредот со максимална заштеда на енергија. Дали навистина штедите струја со исклучување на климата кога не сте дома или подобро е да ја оставите климата да работи на иста температура цел ден?

Прекумерната потрошувачка на електрична енергија не само што чини повеќе, туку предизвикува и поголемо согорување на јаглен и други фосилни горива, што придонесува за глобалните климатски промени. Затоа е важно да го знаете најдобриот начин за користење на клима уредот за да заштедите електрична енергија што е можно повеќе.

Системот за ладење на просторот е најефикасен кога работи со полна брзина, а не кога работи на кратки периоди со помала брзина за одржување на константна температура во текот на денот. Освен тоа, кога клима уредот работи со полна брзина, подобро ќе ја истера влагата од вашиот дом.

Може да заштедите и струја ако го поставите термостатот на клима уредот на повисока температура (разликата помеѓу температурата во просторијата и надворешната температура не треба да биде поголема од 7 степени).

Според некои податоци, клима уредот користи 3 до 5 отсто помалку енергија со секој степен повисок на термостатот. За максимална заштеда на енергија, оставете ја климата да работи на 26 или повеќе степени Целзиусови додека не сте дома, пишува „Задоволна.хр“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот