Како да го проверите квалитетот на прашокот за перење?

Изборот на прашоци и течни детергенти за перење на алиштата е огромен. Цената не е секогаш вистинското мерило за квалитетот, а не е лесно ниту самите да го одредите.

Дел од прашоците ги отстрануваат дамките, но оставаат траги на потемната облека. Другите, пак, се помалку моќни и се наменети за перење на шарената облека, но повеќе ја освежуваат облеката, а не секогаш ја отстрануваат нечистотијата.

Секогаш сме во потрага по производот кој ќе ги задоволи сите наши потреби. Токму поради тоа купуваме различни, ги тестираме, менуваме, но пповторно не сме задоволни.

Сепак, постои еден многу едноставен трик за утврдување на квалитетот на прашокот за перење, а истиот може да се примени и за проверка на течните детергенти за облека.

Прочитајте и...  Девојката на Нејмар провокативна во секси костим за капење (ВИДЕО)

За да го проверите квалитетот на прашокот за перење, потребно е да го направите следното:

Во чаша вода, растворете една кафена лажица од прашокот за перење. Потоа, во растворот додадете парче белка од тврдо варено јајце, оставете го така и почекајте да помине еден ден.

1. Доколку по 24 часа белката е непроменета, тоа значи дека прашокот е со слаб квалитет.

2. Доколку белката е омекната или веќе почнала да се раствора, овој прашок е добар за перење на темна облека или помалку валкана облека.

3. Доколку белката од јајцето целосно се растворила, таквиот прашок е идеален за перење бела облека и многу валкана облека.

Прочитај повеќе

Човечкиот Кен се оперира за да стане Барби

Слободен печат

Со години ја изневеруваше со дадилката, а сега се сретнаа на исто место! За оваа фотка сите зборуваат! ( ФОТО)

Слободен печат

БЕЗ 30.000 ЕВРА НЕ ОДИ ВО ШОПИНГ – Запознајте ја српската Шерон Стоун: Живееше живот како од бајките, а потоа и се случија ДВЕ СТРАШНИ ТРАГЕДИИ (ФОТО)

Слободен печат

Имате над 30 години? Исфрлете ги овие работи од вашиот несесер

Слободен печат

Петгодишно дете го спасило целото семејство од пожар

Слободен печат

За Шерон Стоун знае цел свет, а вака изгледа нејзината помлада сестра Кели (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

12 − 4 =

Прочитај повеќе

БРИТАНЦИТЕ ШОКИРАНИ ОД СООПШТЕНИЕТО НА МЕГАН И ХАРИ – Таа е злобна и ќе биде уште полошо!

Слободен печат

Во чии раце ќе заврши наследството на Кирк Дагас од 60 милиони долари?

Слободен печат

Бен Афлек за Џенифер Лопез рекол дека е „вистинското нешто“ и открил дека се уште е во контакт со поранешната вереница

Слободен печат

Што мора да знаете ако страдате од хемороиди

Слободен печат

Хороскоп за 24 февруари 2020: Понеделнички прекрасно изненадување за Близнаците

Слободен печат

Виц на денот: Брз љубовик

Слободен печат