Како да го отстраните непријатниот мирис од обувките

Непријатниот мирис обувките го попримаат поради бактериите на кожата. Ако не можете да ги исперете, барем оставете ги на воздух да се исушат и да се изветреат пред следното облекување. Ако тоа не помага, можете да испробате некои од овие трикови за да ги освежите чевлите.

Етерично масло од лаванда

Ставете неколку капки етерично масло во обувките. Делува антибактериски и има пријатен мирис.

Вата

Натопете парчиња вата со етерично масло, најдобро од лимон или друг цитрус, па ставете ги натопените топчиња вата во обувките. Нека останат во текот на ноќта, а до утрото непријатните мириси ќе исчезнат.

Весници

Изгужвајте еден лист од весник како топка и ставете го во чевлите. Хартијата ќе ја упие влагата и мирисот.

Прочитајте и...  Паштета од скуша (РЕЦЕПТ)

Мелено кафе

Меленото кафе ги упива мирисите. Ставете по една вреќичка со кафе во чевлите. Оставете ги преку ноќта ама внимавајте кафето да не дојде во допир со чевелот бидејќи може да остави дамки.

Сода бикарбона

Зрнцата од сода бикарбона се „однесуваат“ како мали сунгерчиња кои упиваат мириси. Ставете сода бикарбона во чевлите и оставете ја колку што можете подолго. Подоцна само истресете ги чевлите. Мирисите ќе исчезнат.

Прочитај повеќе

Шварценегер е ЦАР! Ќе се воодушевите кога ќе видите кого донел на работа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Будимка Поповска – Буде: Сакам жени кои можат да направат пат таму каде што го нема

Јасмина Кантарџиева Димков

Француски шмек и балкански мелос со „Ана Кап, Џијан Емин и Гудачи“

Слободен печат

СЗО: Лукот не помага против коронавирусот

Слободен печат

Дневен хороскоп за 27.02.2020: Ракот ќе пронајде компромис со саканата личност, а Рибите ќе бидат изненадени од партнерот

Слободен печат

Виц на денот: Брак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Предупредување од руски астролог: Нè очекува турбулентен период, внимавајте на овие датуми!

Слободен печат

Се враќа во мода најомразениот тренд од 2000-та година! (ФОТО)

Слободен печат

Меган Маркл е нејзин идол – Хелен досега потрошила илјадници долари за да изгледа како неа! (ФОТО)

Слободен печат

Куче првпат се погледна во огледало, ваква реакција не очекуваше никој! (ВИДЕО)

Слободен печат

Принцот Хари јасно порача: Викајте ме само Хари!

Слободен печат

Пејачката Елена Велевска е горда мајка: Нејзините три деца снимија заедничка песна, синот Марко рапува! (ВИДЕО)

Слободен печат