Како батеријата на МОБИЛНИОТ да ви издржи подолго – Слободен печат
МагазинТехнологија

Како батеријата на МОБИЛНИОТ да ви издржи подолго

Пократките повремени полнења подобро ќе делуваат на батеријата отколку константно да ја полните од 0 до 100 проценти.

Траењето на батеријата во телефонот се намалува колку што мобилниот е постар.

Батериите обично имаат околу 500 циклуси на полнење за време на своето траење.

Секогаш кога ќе го наполните телефонот од 0 до 100%, трошите еден циклус на полнење. Колку повеќе циклуси користите, толку батеријата е полоша. Поради тоа се препорачува менување на телефонот на секои две години.

Никако не смеете да го оставите мобилниот да се полни во текот на ноќта. Наместо тоа, наполнете го телефонот еден или два часа пред да си легнете.

Се препорачува батеријата да биде наполнета меѓу 40 и 80 проценти.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close